Kuvvet nedir?

Kuvvet nedir? Kuvvet; duran cismi hareket ettiren, hareket eden cismi durduran, hareket halindeki cismin hızını ve yönünü değiştiren, cisimlerin şeklini değiştirebilen etkidir.

kuvvet nedir

Kuvvet, cisimlerin hareketini etkiler. Uygulanan itme ve çekme kuvvetlerinin etkisiyle cisimler hızlanabilir, yavaşlayabilir veya cisimlerin hareket yönü değiştirilebilir.

Ayrıca cisimlere uyguladığımız bükme, germe, sıkma ve vurma gibi kuvvetlerle cisimlerin şeklini değiştirebiliriz. Günlük hayatımızın pek çok alanında kuvvetlerle iç içeyiz. Bir heykeltıraş, tasarladığı heykeli oluştururken işlediği taşın şeklini değiştirir. Bir baklava ustası yufka açarken hamura, bir diş hekimi çekim esnasında dişe kuvvet uygular. Yine yazı yazarken kaleme bir kuvvet uygularız. Benzer şekilde fırtınalı bir günde şemsiyemizi açmaya çalışırken rüzgarın uyguladığı kuvveti hissederiz.

Topla oynanan tüm spor müsabakalarında oyuncular topa kuvvet uygular. Örneğin eski milli futbolcularımızdan Metin Oktay, oynadığı bir maçta topa öyle kuvvetli vurmuştur ki kaleye giren top ağları delmiştir. Atılan bu ilginç gol futbol tarihine geçmiştir. Doğal kuvvetler, geçmişten günümüze dünyamızın
şeklini değiştirmiştir ve değiştirmeye devam etmektedir.

Akarsuların aşındırdığı yerlerde vadiler, volkanik kuvvetlerin etkili olduğu yerlerde dağlar, göktaşlarının çarptığı
yerlerde ise büyük çukurlar oluşmuştur. Kuvvetin etkilerine çevremizden daha birçok örnek verebiliriz. Bu
örnekler, kuvvetin cisimler üzerindeki etkilerini göstermektedir.

Peki, kuvvetin büyüklüğü ölçülebilir mi? Kuvvetin büyüklüğü, kuvvetin cisimler üzerindeki hareket ve şekil değişikliğinden yararlanılarak ölçülebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.