Kuvvetin şekil değiştirme etkisini yaşantınızda nelerde kullanıyorsunuz?

Kuvvetin şekil değiştirme etkisini yaşantınızda nelerde kullanıyorsunuz? Doğal kuvvetler, geçmişten günümüze dünyamızın şeklini değiştrmiştr ve değiştrmeye devam etmektedir.

kuvvet nedir

Akarsuların aşındırdığı yerlerde vadiler, volkanik kuvvetlerin etkili olduğu yerlerde dağlar, göktaşlarının çarptğı
yerlerde ise büyük çukurlar oluşmuştur. Kuvvetn etkilerine çevremizden daha birçok örnek verebiliriz. Bu örnekler, kuvvetn cisimler üzerindeki etkilerini göstermektedir. Peki, kuvvetn büyüklüğü ölçülebilir mi? Kuvvetn büyüklüğü, kuvvetn cisimler üzerindeki hareket ve şekil değişikliğinden yararlanılarak ölçülebilir.

Üzerine kuvvet uygulandığında şekil değiştiren, kuvvetin etkisi ortadan kalktığında eski haline dönebilen maddelere esnek madde adı verilir. Sünger, lastik gibi maddeler esnektir. Bu maddelerden yapılan cisimler de esneklik özelliğine sahiptir. Siz de yaptığınız etkinlikte süngerin ve paket lastiğinin esneklik özelliği bulunduğunu gözlemlemiş olmalısınız. Etkinliğinizde A4 kâğıdını buruşturup bıraktığınızda veya yırttığınızda eski haline dönmediğini gözlemlediniz mi? Kâğıt, oyun hamuru gibi maddelerin esneklik özelliği yoktur.

Etkinliğinizde kullandığınız aynı kalınlıktaki bakır ve nikel-krom tellere uygulayacağınız kuvvet ise bu tellerde paket lastiğinde olduğu gibi gözlemleyebileceğiniz bir uzama oluşturmaz. Ama aynı telleri yay hâline getirip kuvvet uyguladığınızda boyları değişir.

Bu özelliklerinden dolayı sarmal yaylardan günlük yaşamınızda kullandığınız pek çok araçta yararlanılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.