Araştırma yaparken bilimsel araştırma basamaklarını uygulamak neden önemlidir?

Araştırma yaparken bilimsel araştırma basamaklarını uygulamak neden önemlidir? Bilimsel araştırma basamakları, çalışmamızın bilimsel olmasına katkı sağlar. Kaynağı belli olmayan içine tezimizi destekleyen bilimsel çalışmalar katılmamış ve bunlar da dipnotlarda belirtilmemiş çalışmalarımızın güvenirlilikleri yoktur. Bilimsel çevreler tarafından dikkate alınmaz. Bilimsel kabul edilemez.

 

araştırmanın basamakları

İşte bilimsel araştırma basamakları

Niçin araştırıyorum?

Bilim insanı Oktay Sinanoğlu diyor ki:

“Genç Araştırmacılar, bir çalışmaya başlamadan önce neyi, niçin araştırdığınızdan emin olmalısınız. Araştırmanızın hedeflerini iyi belirlemelisiniz. Tabi ki araştırmanız bir plan içerisinde olmalıdır…”

Bilimsel tahminlerde bulunabiliyor muyum?

Araştıracağınız konu ile ilgili varsayımlarda bulununuz. Bu varsayımlar size yol gösterecektir.

Nerelerden ve kimlerden faydalanıyorum?

Çağımızın en önemli iletişim aracı olan internet sayesinde birçok bilgiye kolayca ulaşabiliriz. Kitap, dergi, gazete, belge, kaynak kişiler bilgi kaynaklarımızdandır.

İnceliyorum ve düzenliyorum

Yazılı belgelerin fişlenerek düzenlenmesi, araştırmaların sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar. Düzenlediğimiz bilgileri, başlangıçtaki varsayımlarla karşılaştırarak doğru olup olmadıklarını belirlemeliyiz. Görüş ve düşüncelerimizi oluşturmalıyız. Yapılan çalışmanın bilimsel bir değerinin olması için görsel veyazılı belgelerden yararlanmalıyız.

Değerlendiriyorum ve yazıyorum

Çalışmamızı yazılı hâle getirmenin zamanı geldi. Artık bilimsel genelleme yapabiliriz. Yaptığınız alıntılarda dipnot, kaynak belirtmeniz çalışmalarınızın ciddiyetini ve dürüstlüğünü gösterir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.