Bilimsel bilgiler ve buluşlar yalnızca onları bulan bilim insanlarına mı aittir? Neden?

Bilimsel bilgiler ve buluşlar yalnızca onları bulan bilim insanlarına mı aittir? Neden? Günümüzde kullandığımız araç gereçler ve yaşamımızı kolaylaştıran bilimsel gelişmeler insanlık tarihi boyunca farklı uygarlıkların katkılarıyla meydana gelmiştir. Eski Yunan, Çin, İslam ve Avrupa bilimsel gelişmelere öncülük eden başlıca uygarlıklardır.

Bilimsel gelişmeler farklı uygarlıkların katkılarıyla meydana gelmektedir. İslam uygarlığı da bilimsel gelişmelere öncülük etmiş uygarlıklardandır. IX. yüzyıldan XV. yüzyıla kadar Türk ve İslam devletlerinde yetişen bilim insanlarıyla günümüz bilimsel gelişmelerinin temellerini atmışlardır. Türk ve İslam devletlerinde daha sonraki yüzyıllarda da önemli bilim insanları yetişmesine rağmen bilimsel gelişmelerde öncülüğü Avrupa uygarlığı devralmıştır.

Bu anlatımlardan anlaşıldığı gibi, buluş ve icatlar sadece buluna ait olmayıp sonradan gelen  uygarlıklar tarafından gelişimi bir sonraki aşamaya taşımak için kullanılmıştır.

Harezmi ve rakamlar

Harezmi 0”ı matematiğe kazandırdı, böylece günümüzde kullandığımız onlu sayı sistemi ortaya çıktı. O tabiki Harezmi buldu diye ona ait değildir. Bunu bütün insanlık kullanmış insanlık kültürü için önemli bir kazanım olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.