Atatürk Anadolu Ajansı’nın Millî Mücadele’deki rolünü nasıl belirlemiştir?

Aşağıdaki metni okuyunuz. Atatürk’ün ulusal ajansın adını verirken ne düşündüğü konusunda tahminlerde bulunuz. Atatürk, Anadolu Ajansı’nın Millî Mücadele’deki rolünü nasıl belirlemiştir?

Atatürk kurtuluş savaşı sırasında, kurulacak ajansa isim verirken, kurtuluş mücadelesi veren savaşı kazanacak olan Anadolunun adını uygun görmüştür.

Atatürk, Anadolu Ajansı’nın Millî Mücadele’deki rolünü nasıl belirlemiştir?

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ve dünya kamuoyunu aydınlatmak için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu amaçla gazete çıkarılmış, Anadolu Ajansı kurulmuştur. Atatürk basının tarafsız, milletin sesi ve yol gösterici olması gerektiğini vurgulamıştır.

Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yerel basına gösterilen ilgiyle birlikte, uluslararası boyutta haber akışı sağlamak isteyen Atatürk’ün teşvikiyle 6 Nisan 1920 tarihinde kurulan Anadolu Ajansı, devletin bütçe
olanaklarından yararlanan bir kuruluştur.

Kuruluş amacı, bir yandan Kurtuluş Savaşı’yla ilgili gelişmeleri halka duyurmak, diğer yandan savaşın gidişatını olumsuz yönde etkileyebilecek kışkırtmaları engellemekti. Ajans, bu dönemde, yerli ve yabancı kamuoyunun duyduğu haber ihtiyacını son derece kısıtlı olanaklarına karşın başarı ile sundu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.