Atatürk Milli Mücadele Döneminde neden en çok telgrafı kullanmıştır?

Atatürk, Milli Mücadele Döneminde iletişim amacıyla en çok telgrafı kullanmıştı. Sizce bunun sebebi neydi?

Çünkü telgraf çağın en hızlı iletişim aracıydı. Daha önceki dönemlerde telgraftan önce, iletişim posta teşkilatı ile ancak karadan atlılar ve denizden gemiler yoluyla yapılıyor, şehirden şehire olan gönderiler haftaları buluyor, ülkeden ülkeye yapılan mektuplar ayları buluyordu. Telgrafla birlikte kısa metinler hızlı bir şekilde yerine ulaşır olmuştur.

Milli mücadele döneminde hızlı iletişim sağlanması gereken en önemli vasıtaydı. Kurtuluş savaşı dönemi, orduların toplanması, cephanenin ve techizatın toplanması, kongrelerin ve gösterilerin organize edilmesi hep bunlar için hızlı bir iletişim gerekmekteydi. 

Milli Mücadeleyi iyi ve hızlı organize edebilmek ve savaşı kazanabilmek için Mustafa Kemal Atatürk telgraf kullanıma önem vermiş, en çok telgrafı kullanmıştır. Atatürk Milli Mücadeleye başlarkan Havza’ya geldiğinde hemen telgraf çekmeye yönelmiş, her türlü zor şarta rağmen telgraf çekmiş mesajını gerekli yere ulaştırmıştır. Mücadele döneminde hızlı olmak çok önemliydi, bu yüzden de en hızlı araç olan telgrafı Atatürk kullanmıştır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.