Kamuoyunun ihtiyaç duyduğu haberleri basında yer almamasının sonuçları neler olabilir?

Kamuoyunun ihtiyaç duyduğu haberleri basında yer almamasının sonuçları neler olabilir? Örneklerle açıklayınız. Bir örnekle konuya girelim.

Kurtuluş savaşını ve savaş dönemini düşünelim. Ülke bir savaş içinde, doğuda sınır çizilebilmiş, güneyden düşman kovulmuş, batıda savaş devam ediyor Türk Ordusu büyük başarılar kazanıyor. Bu ortamda Türkiye Büyük Millet Meclisi de açılıyor.

Halkın bütün bu gelişmelerden haberdar edilmesi gerekir. Halka haber verilerek, halkın Ankara hükümetine ve savaşa desteği arttırılmalıdır.

TBMM’nin çıkardığı yasaların halka duyurulması gerekir. Batının yaptığı yıkıcı kara propagandaya milli gazetelerimizle cevap vermemiz gerekir. Bunlar yapılmazsa, halkın desteğini alamayan ordular kaybetmeye mahkumdur.

Bu durumu çok iyi bilen Atatürk ajans ve gazete kurarak, Sivas kongresi kararlarını, savaşta alınan zaferleri Anadolunun her yerine duyurmuştur.

Kamuoyunun doğru bilgi alma hakkı vardır. Bu doğru bilgiyi milli, vatansever gazeteler yapmazsa, yıkıcı gazeteler ve asılsız haberlerle dolu fısıltı haberleri kulaktan kulağa yayılır. Bu haberler toplum üzerinde yıkıcı etki yaparlar.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.