Atatürk Türk tarihine neden önem vermiş olabilir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıda verilen sözünü okuyunuz. Atatürk, Türk tarihine neden önem vermiş olabilir?

Türkler, on beş asır evvel Asya’nın göbeğinde muazzam devletler teşkil etmiş ve insanlığın her türlü kabiliyetlerine belirti olmuş birer unsurdur. Sefirlerini Çin’e gönderen ve Bizans’ın sefirlerini kabul eden bir Türk Devleti, ecdadımız olan Türk milletinin kurduğu bir devlet idi.

Atatürk, Türk tarihine çok önem vermiş, Türk tarih Kurumunun kurulmasına öncülük etmiş, kimliğimizi oluşturan bizi motive edecek enerjinin Türk tarihi olduğuna inanmıştır.

Türk tarihinin bu zenginliği, yetişen gençlere ilham verecek, daha çok başarılı olmasını sağlayacak örnek olaylarla doludur.

Atatürk Türk Tarihi’nin parlak yönlerini karartmaya ve başarılarını küçümsemeye varan düşmanca tutumlara karşı çıkıyordu. Oysa Türk Milleti, büyük ve parlak uygarlıklar yaratmıştır. Yeterince incelenmemiş bu uygarlıkları ortaya çıkarmak, onlara, tarihte hak ettikleri yeri vermek, yeni nesillerin de uygar olduklarını göstermek gerekir. Türk Milleti’nin tarihteki güçlü yerini bilmesi ve bununla öğünmesi gerektiğine inanan Atatürk “Büyük Devletler kuran atalarımız, büyük ve kapsamlı medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, incelemek, Türklüğe ve dünyaya bildirmek bizler için bir borçtur.” diyerek bu konudaki sorumluluklarımızı belirtmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.