Hz. Muhammed Medine’de toplumsal barışın sağlanmasına niçin önem vermiş olabilir?

Hz. Muhammed Medine’de toplumsal barışın sağlanmasına niçin önem vermiş olabilir? Hz. Muhammed Medine’ye geldiğinde üzerinde önemle durduğu konulardan biri de toplumsal barışın sağlanmasıydı. Peygamberimiz, Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra öncelikle Mekke’den gelen muhacirleri Medineli Müslümanlarla kardeş ilan etmişti.

Hz. Muhammed daha sonra Medine’de yaşayan Yahudi kabileleri ile bir antlaşma yaptı. Bu antlaşmaya göre din ve kabile ayrımı olmaksızın insanların can ve malları dokunulmaz kabul edilecekti. Hz. Muhammed’in Medine’de yaptığı tüm antlaşma ve çalışmalar, onun toplumsal barışa verdiği önemi gösteriyordu.

Bir toplumda rahat yaşayabilmek, İslam Tebliği rahat bir şekilde insanlara ulaştırabilmek için, toplumsal barışa ihtiyaç vardır. Peygamberimiz İslam’ın barış dini olduğunu ortaya koymuş, İslam Medine ve çevre kabileler arasında hızla yayılmıştır.

Can ve mal güvenliğinin olmadığı ortamlarda, ekonomik ve siyasi faaliyetlerin yerine getirilemeyeceği gibi dini faaliyetlerin ve İslam daveti tam olarak yerine getirilemezdi. Toplumsal barış ile bunlar sağlanmış olmuştur.

Peygamberimiz her anı ile bize örnek olduğu gibi, toplumsal barışı sağlaması ile de örnek olmuştur. Örnek bir toplumun nasıl oluşturulacağını bize göstermiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.