Atatürk vatandaşlık görevlerine neden önem vermektedir?

Atatürk vatandaşlık görevlerine neden önem vermektedir? Açıklayınız. Vatandaşlar, vatandaşlık görevlerini yerine getirirse, ancak bir devlet, bağımsız bir devlet olabilir ve vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu koruyabilir. Atatürk bu sebeple vatandaşlık görevlerine çok önem vermiş, Türk milletine sürekli bu bilinci aşılamak için çalışmıştır.

vatandaşlık borcumuz

Bir ülkenin vatandaşları olarak, üzerimize yapmamız gereken bazı görevler düşmektedir. Bunları, askere gitmek, vergi vermek, oy kullanmak, kanunlara uymak diye sıralayabiliriz. Toplum olarak bu görevleri zamanında ve tam olarak yerine getirdiğimizde, güçlü bir devletimiz olur. Bağımsız devletler güçlerinin kaynağı olarak halklarını görmektedirler. 

Atatürk, vatandaşların devletlerine olan görevlerine yerine getirmesi ile devletlerinin çok güçlü ve tam bağımsız hale geleceğinin farkındadır. Toplumda bu farkındalığı ve bilinci oluşturmak, halkın gönüllü olarak vazifesini yerine getirmesi için bu vazifelere önem vermiş bunun için çalışmıştır.

Vergi ödeme vazifemizi yerine getirmezsek, devlet halkına olan kamu hizmetlerini götüremeyeceği gibi, düşman ülkelere karşı caydırıcı olacak olan askeri gücünü de oluşturamayacaktır. Bir millet huzuru ve refahı iç ve dış güvenliği sağlanması gerekmekte, bu da Türk askeri tarafından Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarının vazifelerini yerine getirmesi, vergilerini ödemesi ile mümkün hale gelmektedir.

Atatürk, önderlik ettiği ulusuna her fırsatta bu bilinci vermek için mücadele etmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.