Atatürk’ün sözlerini dikkate alarak ülke ekonomisinin gelişmesinde eğitimin önemi

“Bir yandan bilgisizliği ortadan kaldırmaya uğraşırken bir yandan da memleket evladını toplumsal ve ekonomik hayatta aktif şekilde etkili ve verimli kılabilmek için zorunlu ilk bilgileri uygulamalı bir biçimde vermek metodu, eğitimimizin temelini oluşturmalıdır.”

“En önemli ve verimli görevlerimiz, millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde, kesinlikle muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu, ancak bu surette olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek vücut ve tek düşünce olarak esaslı bir program üzere çalışması gerekir. Bence bu programın iki esaslı noktası vardır:

1. Sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına uygun olması

2. çağın gereklerine uymasıdır.”

“Millî eğitim programımızın temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Bir taraftan toplumsal hayatta bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür.”

M. Kemal ATATÜRK

Atatürk’ün yukarıdaki sözlerini dikkate alarak ülke ekonomisinin gelişmesinde eğitimin önemini açıklayınız.

Eğitim alan memleket evladı, ekonomik ve toplumsal hayatta aktif ve verimli olur. Kendi refahını yükselttiği gibi ülke ekonomisinin gelişiminde de etkili olur. Hiç eğitim görmemiş birisi ile eğitim görmüş nitelik kazanmış ve ülkeye buluşlar kazandırmış birisinin ülke ekonomisine katkıları çok farklıdır. Eğitim görmüş nitelikli bir kişinin ülke gelişime katkısı çok yüksektir. Atatürk’e göre milletin hakiki kurtuluşu, milli eğitim işlerinde muzaffer kazanmakla olur. Eğitim gelişmeden bir ülke ekonomisinin kalkınacağını düşünülemez. İlkel şartlarda yaşayan Afrika kabilelerinin bir buluş bir icat yapmalarını, toplumların hayatlarını yönlendirmeleri beklenebilir mi? Bu sebeple muassır medeniyet seviyesi çıkmak, ve milletler içinde ekonomik zaferler kazanabilmek için eğitim gereklidir.

Ali kendini geliştirmek için gerçekten geç mi kalmıştı?

Eğitim için hiç bir yaş geç değildir. Ali’de kendi geliştirmek için geç kalmamıştır. Eksik olduğu yönler için kurslar araştırabilir, o kurslara giderek eksiklerini giderebilir.

Peki, hâlâ yapabileceği Şeyler var mı?

Evet var eksik olduğu nitelikleri belirlemeli, o alanlarda çeşitli kurumların düzenlediği kursları takip ederek gerekli nitelikleri kazanabilir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.