Bu açıklamaları dikkate alarak düşündüğünüz üretim aracının ne olduğunu açıklayınız

Bir üretim aracı düşünün. Bu üretim aracı insanların hayatını kolaylaştıracak, sosyal ve ekonomik yapıyı etkileyecek olsun. Bu açıklamaları dikkate alarak düşündüğünüz üretim aracının ne olduğunu açıklayınız. Sosyal ve ekonomik hayata etkilerini belirtiniz.

Üretim aracaı olarak kullanılan robotları düşünebiliriz. Üretim hatlarında robotlar, özellikle araba üretim hatlarında herkes görmüştür, durmadan sağa sola oynayarak arabanın bir yerlerine sürekli bir şeyler yaparlar. Bu robotlar insanların işlerini kolaylaştırır. yorulmak nedir bilmeden çok kişinin yaptığı işi bir anda tek başına yapabilir. Bu insanlar için olumlu bir durum olarak gözükmekte, insana o robotu açıp kapatmak veya ne yapacağını gösteren yazılımları yazmak kalıyor.

Peki üretim hatlarında robot kullanmanın olumsuz doğuran toplumsal açıdan sorun oluşturan bir yönü varmıdır. Robotlar ile üretim ve verim artmakta ülkeler açısından makro iyileşmeler de görülmektedir. Ya o robotların yerinde çalışan insanlar şuanda ne iş yapıyor. Onları üretime nasıl sokacağız, Onlar nasıl gelir elde edecekler. Robotların ürettiği ürünleri kim alacak nasıl alacak? o insanlar işsiz kaldığı, gelirleri olmadığı için o robot üretimlerini alamayacak, toplumsal kargaşa ve huzursuzluk ortaya çıkacak.

Bütün çıkabilecek toplumsal ve ekonomik sorunları düşündüğümüzde üretimde robotlaşma, kısa vadeli üretim ve verim artışı olarak gözüküyor olsa da, tolumsal ve sosyal hayat etkisinden dolayı, tam olarak robotlaşmaya geçmemenin gerektiğini de göstermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.