Augustin Fresnel Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Augustin Fresnel Kimdir? Hayatı ve Buluşları, Fransız fizikçisi ve matematikçisi (Broglie, Eure, 1788-P,aris, 1827). 1804 yılında girdiği Eco’le Polytechnique’i yol ve köprü mühendisi olarak bitiren Augustin Fresnel, mühendislik mesleğini bırakmadan kendini, özellikle optik alanında, bilimsel araştırmalara verdi. XIX. yy. başlarına kadar, Newton’un ışığın yayılmasıyla ilgili kuramlarına inanılıyor ve ışığın taneciklerden oluştuğu kabul ediliyordu.

Augustin Fresnel

Fresnel ışığın küçük aralıklardan geçişi (ışığın kırınımı) üstüne yaptığı bir dizi deneyden sonra ışığın, ışık dalgalarına göre yayılan titreşimlerden oluştuğu varsayımını ortaya attı. Bu dalgalar, kırınımın yanı sıra, girişim olaylarını da açıklamasını sağladı ve yaptığı çalışmalarla Bilimler Akademisi ödülünü kazandı, 1823’te de Akademi üyesi oldu.

Polarma üstüne Arago’yla birlikte yaptığı incelemeler sonucu ışığın yapısını belirleyen, FresneJ aynaları diye bilinen optik düzeni tanımlayan, ışık dalgalarının yayıldığı esnek ve ağırlıksız bir ortam olan “esir” varsayımını ortaya atan Fresnel, ışık dalgaları kuramıyla çağdaş optiğin kurucusu oldu ve optik alanında birbirinden farklı varsayımların birleşmesine yol açtı. Ayrıca mühendis olarak deniz fenerleri için büyük çapta ışık veren kademeli mercekleri buldu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.