Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir?

Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir? Türk Bayrağı, İstiklal Marşı, Türk Lirası ve Cumhurbaşkanlığı Forsu hakkında bilgi verilecektir.

Bağımsızlık Sembolü Türk bayrağı

Bayrağımızın al rengi olmasının olmasının nedeni Nedir? Şanlı Türk bayrağımızın rengi kırmızı olmasının nedini bu topraklar için verdiğimiz şehitlerin kanından rengini aldığı içindir.

Türkiye coğrafi konum

Bağımsızlık sembollerimizden biri olan bayrağımız, kırmızı zemin üzerine beyaz ay ve yıldızdan oluşur. Bayrağımızın şekli 29 mayıs 1936 tarihinde çıkarılan “Türk Bayrağı Kanunu” ile belirlenmiştir.

Bu Kanuna göre Türk Bayrağı yırtık, yamalı, sökük, delik, soluk, kirli, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne sebeple olursa olsun masalara, kürsülere örtü yerine serilemez. Oturulan ve ayakla basılan yerlere konulması yasaktır. Bu yerlere ve benzeri eşyaya bayrağın şekli yapılamaz. Elbise ve üniforma şeklinde giyilemez. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden adabına uygun olmayacak şekilde kullanılamaz.

Bağımsızlık Sembolü İstiklal Marşı

Bağımsızlığımızın sembollerinden olan İstiklal Marşımız Mehmet Akif Ersoy  Tarafından Türk milletine armağan edilerek yazılmıştır. Milli mücadelenin başladığı yıllarda, savaş halindeki cephedeki askerlerin morallerini yükseltip milli duygularını güçlendirecek bir ulusal marşa ihtiyaç duyulmuş. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir yarışma açmış. Yarışmaya 724 şiir katılmış. oluşturulan değerlendirme komisyonu, şiirlerin tamamını inceledikten sonra içlerinden 6 şiiri seçmiş. Ancak yapılan değerlendirmede bu şiirlerin de ulusal marş olma niteliği taşımadığı görülmüş. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver ulusal istiklal marşımızı Mehmet Akif Ersoy’un yazmasını istemiş. Mehmet Akif Ersoy Para ödülünü almamak koşulu ile İstiklal Marşını kaleme almıştır.

Bağımsızlık Sembolü Türk Lirası

Bütün devletlerin para birimleri vardır. Ülkemizin para birimi Türk Lirasıdır. Türk Parası bağımsızlığımızın sembollerindendir.

Cumhurbaşkanlığı Forsu

Cumhurbaşkanlığı forsu da bağımsızlık sembollerinden biridir. Forsta kullanılan sarı renkli yıldızlar, tarihte kurulan 16 büyük Türk devletlerinin, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin simgesidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.