Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem Nedir?

Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem Nedir? Atatürk, Milli Mücadeleyi kazanan Türkiye’nin Yeniden şekillenmesinde, milli kültürü gösteren sanat anlayışının oluşması için çok çalışmıştır. Önemli adımlarda atılmıştır. Cumhuriyetten önce her konuda olduğu gibi sanatta da batıya göre Türkiye çok gerilerde kalmıştı. Atatürk Sanata verdiği önemi şu sözleri ile dile getirmektedir:

“Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır. Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

Atatürk Osmanlı döneminden kalma Sanayi-i Nefise’yi binasını tamir ettirerek Güzel Sanatlar haline getirmiştir. Atatürk burada yetişen sanatçıları yeteneklerini geliştirmeleri için Avrupa’nın sanat merkezlerine yollamıştır. Heykel, resim ve mimarlık alanlarından çok sayıda yetenekli öğrenci Almanya, Fransa ve  Avusturya gönderilmiştir.

Atatürk’ün sanatçıya verdiği önemi gösteren bir hikaye de şöyledir: Henüz daha devlet tiyatrosu kurulmadığı zamanlarda, İstanbul’daki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya gelerek o zamanki Ankara Türk ocağında tiyatro temsilleri verir. Atatürk de bu tiyatro temsillerinin birinde bulunur ve beğeni ile izler. Sanatçıları Çankaya Köşküne  davet ederek onları ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat ve övgüler eder. Sanatçılar ayrılacağı zaman, Reşit Galip sanatçılara, Atatürk’ün elini öperek veda etmelerini söylediğinde, Ata’nın cevabı şu olur: Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.