Basit Hareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Basit Hareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır? Ortalamaları hesaplamanın en kolay yolu, basit ortalamadır. Sizin seçtiğiniz zaman çizelgesine göre, platform, bunu canlı bir şekilde, fiyatlar ilerledikçe hesaplar ve her yeni zaman barıyla birlikte ilerler.
Ortalamaların tek problemi fiyatları arkadan takip etmeleridir. Hesaplamanın güncelleşmesi için zaman diliminin bitmesini beklemeniz gerekir, bu yüzden fiyatların gideceği yön ancak tahmini olabilir ve kesin değildir.

Aşağıdaki grafikte EURUSD günlük çizelgesi var ve 10, 20, 50 ve 100 günlük ortalamaların fiyatla birlikte hareketini gözlemleyebilirsiniz.

basithareketliortalamanedir.jpg

 

Gördüğünüz gibi, ortalamalar ne kadar büyük olursa fiyatı o kadar yavaş takip eder. Bu yüzden, 10 günlük ortalamayla 100 günlük ortalamanın hareketleri birbirinden çok uzaktır.
Bu ortalamalar, genel olarak bize piyasanın hissiyatını gösterir. Ortalamalar, bize daha geniş bir bakış açısı sağlıyor. Sadece şimdiki fiyata bakıp tahminde bulunmaktansa ortalamalarla daha iyi bir yön tahmini gerçekleştirebiliriz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.