Hareketli Ortalamaların Yakınlık ve Uzaklığı (MACD) Örnekli Anlatımı

Hareketli Ortalamaların Yakınlık ve Uzaklığı (MACD – Moving Average Convergence Divergence) Örnekli Anlatımı, Bu teknik analiz aracı, yükselen veya düşen yeni bir trend başlangıcına işaret eder.
Genelde, MACD ayarları için üç rakam vardır. Platformların standart ayarı, genellikle “12, 26, 9” değerleridir. 12 rakamı hızlı ortalama, 26 rakamı yavaş ortalama ve 9, son 9 barda aralarındaki farkı ölçer.

MACDsinnyalioluumu.jpg

 

Bazı platformlarda görüntü biraz farklı (barların yerine bir çizgi daha) olabilir ama sonuç olarak yine aynı şeyi gösterir.

Bu histogramda gördüğümüz şey, hızlı ve yavaş orta¬lama arasındaki farktır. Bu şekilde fiyat biraz daha yumuşatılıyor ve fiyat hareketleri hassaslaşıyor.

Peki MACD’yi nasıl kullanacağız? MACD’de gözlemlememiz gereken 2 temel şey vardır:

Ortalamaların kesişme sinyali

İki farklı hızda ilerleyen ortalama vardır ve hızlı olan, elbette, fiyat hareketlerine daha çabuk reaksiyon gösterecektir. Yeni bir trend oluşmaya başlayınca hızlı olan ortalama, yavaş olandan uzaklaşmaya başlar. Yukarıdaki MACD göstergesinde hızlı olan ortalama histogram olarak gösterilmektedir. Bu, kesişme olduğu zaman yeni bir trendin başlangıcına işarettir.

Uyuşmazlık

Bu durum her zaman görülmeyebilir ama çok kullanışlı bir araçtır ve başarı oranı yüksek bir gözlemdir. Yukarıdaki şekilde fiyatın yan gittiği bir kanal çizdim ve MACD’ye dikkat ederseniz histogramlar ve gri çizgi, fiyat kanaldan aşağı düşmeden çok önce sıfır seviyesinin altına geçmişti.

Fiyatlar bazen yan giderken veya yükselirken, MACD aşağıya doğru iniyorsa buna uyuşmazlık denir ve fiyatların düşeceğine dair bir işarettir. Bunun tersi, fiyatlar aşağıdan yukarı giderken de geçerlidir.

MACD göstergesi bazen de aşırı alış ve satış göstergesi olarak kullanılır ancak bunun için Stochastic ve RSI daha kullanışlıdır ve bunları aşağıda göreceğiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.