Üssel Hareketli Ortalama Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Üssel Hareketli Ortalama Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? Basit hareketli ortalamaya kıyasla, üssel ortalamalar, en son fiyata daha fazla ağırlık vererek hareket ederler. Üssel ortalamayı bazı insanların sevmesinin nedeni, hızlı hareketlerde ortalamaların da hızlı hareket etmesidir.

sselHareketliOrtalamaNedir.jpg

 

Yukarıdaki grafikte 30 günlük basit ortalama ve 30 günlük üssel ortalama çizgileri bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi üssel ortalama fiyat hareketleri biraz daha hassas ve bazı yatırımcıların neden bunu seçtiğini şimdi daha net görebiliriz çünkü reaksiyon biraz daha hızlıdır. Ancak yine de hatırlamamız gereken şey, ortalamaların fiyatı her zaman arkadan takip ettiğidir.

Basit ortalamanın avantajı ve dezavantajı: Daha yumuşak bir fiyat hareketi gösterir ve sahte kırılmaları genellikle ortadan kaldırır. Fakat daha yavaştır ve işleme girmenizde biraz geçikmeye neden olabilir.

Üssel ortalamanın avantajı ve dezavantajı

Fiyatlarla birlikte çabuk hareket eder ama sahte fiyat kırılmalarına (piyasanın yön değiştirmesi) maruz kalabilirsiniz.

Dolayısıyla seçim, kişisel bir seçimdir. Birçok analist kombinasyon kullanır. Birçok strateji, ortalamalar kullanır ve bu kitabın ilerleyen bölümünde de ortalamaların kullanıldığı stratejiler göreceksiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.