Hareketli Ortalamalar Nedir? Nasıl Yararlanılır?

Hareketli Ortalamalar Nedir? Nasıl Yararlanılır? Hareketli ortalamaların amacı, zamanla fiyatı hesaplayarak fiyat hareketini biraz daha dalgasal kılmaktır. Bu teknik analiz aracı, kapanış fiyatlarının ortalamasını alarak noktaları birleştirir.

hareketliortalamarnekgrafii_thumb.jpg

 

Bir kaç hareketli ortalama çeşidi vardır. Ortalamaları platformunuz otomatik olarak grafikte hesaplayacaktır. O yüzden, oturup her hesap makinesiyle bir hesap yapmamanıza gerek yok! Platformunuz bunu otomatik olarak grafiğe koyar.

Tüm diğer indikatörler gibi, gelecekteki fiyatları tahmin etmemiz için kullanılan bir araçtır. Ortalama çizgisinin eğimine bakarak fiyatın hangi yönde hareket edeceğine dair bir fikir yürütebilirsiniz.
Bu kitapta en çok kullanılanlardan iki tanesini açıklayacağım, aslında forex piyasası açısından hangisini kullandığınız pek fark etmiyor. Bu, kişisel bir seçimdir.

İnceleyeceğimiz hareketli ortalama metodları:

1. Basit Hareketli Ortalama (SMA – Simple Moving Average)
2. Üssel Hareketli Ortalama (EMA – Exponential Moving Average)

Ortalamaları sizin hesaplamanız gerekmeyecek. Platformlar bunları sizin seçtiğiniz parametreler dahilinde yapıyor. Tekrar ediyorum, eğer brokerinizin grafiklerinde bu tür analizler yapamıyorsanız, brokerinizi değiştirin!

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.