Batıl inanışların toplum üzerindeki zararlarının neler olabileceğini düşününüz.

Batıl inanışların toplum üzerindeki zararlarının neler olabileceğini düşününüz. Bu zararları ve sonuçlarını belirleyiniz. Sihir ve büyü ile uğraşanlar, insanları aldatarak haksız kazanç elde etmekte ve böylelikle onları sömürmektedirler.

Toplumumuzda ruh çağırma, falcılık, sihir ve büyü gibi pek çok batıl inanış yer almaktadır. Bu tür inanışlar, her yönüyle dinimizin temel inanç esaslarına aykırıdır.

Bu tür batıl inanışlarla insanların iyi niyetleri ve gizemli varlıklara karşı olan ilgisi istismar edilmekte ve duyguları sömürülmektedir.

Hurafelerle insanlar aldatılarak bu yolla haksız kazanç elde edilmektedir.
İnsanlar hayallerle aldatılarak gerçeklerden uzaklaştırılmaktadır. Böylelikle asılsız üzüntülere, karamsarlıklara ve insanlar arasında düşmanlığa sebep olunmaktadır.

Batıl inanışların birey ve toplum üzerinde olumsuz etkileri vardır. Örneğin, büyüye veya sihre inanan insan hasta olduğunda doktora başvurup tedavi olmak yerine büyücünün önerilerine uyarak şifa bekleyebilmektedir. Ancak bu beklentisi, tedavi edilmeyen hastalığının ilerlemesine yol açmaktadır. Batıl inançlar, insanları dinin özünden uzaklaştırır. Onları hurafelere, akla ve bilime aykırı uygulamalara yöneltir. Bu da hem dine zarar verir hem de toplumun ilerlemesine engel olur.

Batıl inanışlar adeta bir haksız kazanç yolu olmuştur. Bu yolla insanların duyguları ve iyi niyetleri kötüye kullanılarak paraları alınmaktadır. Gerçeklerden uzak, asılsız söz ve söylentilerle insanların hayale kapılmasına yada karamsarlığa düşmesine neden olunmaktadır. Örneğin, falcı tarafından kendisine çok para kazanacağı söylenen kimse, zengin olacağını düşünerek umuda kapılmaktadır. Beklentisi gerçekleşmeyince hayal kırıklığına uğramakta ve psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.