Batıl inançlar toplumda başka ne tür sorunlar doğurabilir?

Batıl inançlar toplumda başka ne tür sorunlar doğurabilir? Bu konuda sizin gözlemleriniz neler­dir? Tartışınız.

İslam batıl inançları, Kaynağı Allah’tan gelmeyen inanç ve esasları kaldırmak için gelmiştir. İlk dönemde de bunlar yok edilmiştir. Daha sonra diğer milletlerin müslüman olması ile birlikte yeniden bu tür inanışlar girmiştir. Bu tür inanışlar İslamın temeline aykırıdır.

Batıl inançların diğer çıkış noktası da insanları korkutarak bazı davranışlardan uzaklaştırmaktır. Bu tutum da dinde olmayan şeyleri dinde varmış gibi gösterip toplumun din temellerinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Batıl inançlar bireylerin, yalnış inançlarından dolayı, huzurları kendileri barışıklıkları ve ruh sağlıkları bozulmaktadır. Bozulan ruh sağlıkları da beden sağlıklarını etkilemektedir. Batıl inançların temeli yalan olduğu için insanları bazı davranışlara sokmak için sürekli yalana sürükler.

Batıl inançlar bireylerin kendileri ile barışıklıklarını bozduğu gibi insanlar arası ve barış ve huzuru bozar. Temeli yalan olduğu için sonuçları hayırla sonuçlanması mümkün değildir. Batıl inançlarla din yalınlığını kaybeder, uyulması ve uygulanması zor bir din haline getirir. Toplumu dinden uzaklaştırır. Yada zamanla toplumun inandığı dinle indirilen din arasında inanılmaz farklılıklar ortaya çıkar.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bence daha kısa olabilirdi en azından ihtiyacı olan kişilerin kolu kopmazdi mesela benin koptu abartmiyorum benim bi yazdıklarım tama tamına bir sayfa tuttu(ama şunu da itiraf ediyim bir sayfa inadına ben yazdim bana kalsa yarim sayfa tutardı çünkü bilirsinjz aslında bilmezsiniz ben cok küçük yazarım bu yüzden yarim sayfa tutar ana şimdi inadına büyük yazdim ve bit sayfa tuuttu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.