İslam dini falcılık sihir ve büyü gibi batıl inançları niçin yasaklamıştır? Açıklayınız.

İslam dini falcılık, sihir ve büyü gibi batıl inançları niçin yasaklamıştır? Açıklayınız.

Batıl inanışların birey ve toplum üzerinde olumsuz etkileri vardır. Örneğin, büyüye veya sihre inanan insan hasta olduğunda doktora başvurup tedavi olmak yerine büyücünün önerilerine uyarak şifa bekleyebilmektedir.

Ancak bu beklentisi, tedavi edilmeyen hastalığının ilerlemesine yol açmaktadır. Batıl inançlar, insanları dinin özün den uzaklaştırır. Onları hurafelere, akla ve bilime aykırı uygulamalara yöneltir. Bu da hem dine zarar verir hem de toplumun ilerlemesine engel olur.

Batıl inanışlar adeta bir haksız kazanç yolu olmuştur. Bu yolla insanların duyguları ve iyi niyetleri kötüye kullanılarak paraları alınmaktadır. Gerçeklerden uzak, asıl sız söz ve söylentilerle insanların hayale kapılmasına ya da karamsarlığa düşmesine neden olunmaktadır. Örneğin, falcı tarafından kendisine çok para kazanacağı söylenen kimse, zengin olacağını düşünerek umuda kapılmaktadır. Beklentisi gerçekleşmeyince hayal kırıklığına uğramakta ve psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Yüce Allah’a inanan insanın onun yasakladığı hurafelere inanmaması ve kötülüklerden uzak durması inancının gereğidir. Öyleyse biz, büyüye, sihre ve bunları yapanlara inanmamalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.