Batıl inançların zararları nelerdir? Anlatınız.

Batıl inançların zararları nelerdir? Anlatınız.

Allah’ın Resulünün bize bildirdiği, dinde olmayıp sonradan çeşitli şekillerde katılan unsurlara batıl inanç hurafe denir. Bunlar dine ait olmadığı gibi dindenmiş gibi sanılır. Bu batıl inançların zararları:

Bu inanışlar, insanları çarpık mantık ve ilişkiler ağı içine alır. Zihinleri bulandırır. Fertler doğruyu yanlışı ayırt edemezler.

Batıl inançların ortak ve en temel özellikleri aşırı tutuculuktur. Batıl inanç yerleşmiş bireyler aşırı tutucu ve gelişmelere karşı aşırı tavırlı olurlar. İnsanların içinde en tutuculara baktığımızda en batıl inanç içinde oladuklarını görürüz.

Batıl inanç ve hureferler müslümanları İslam dininin özünden uzaklaştırır. İnandıkları şeyin İslam olduğunu zannederler. Bu yanlışlıkları da dindarlık adına cahilce savunurlar. Bu inançlar insanlara çok zarar vermekte, din üzerine oldukları zannı ile Ahiretlerini de heba etmektedirler. 

Maalesef medya organlarında gördüğümüz. Türbelere anahtarlık falan sürmeler, o türbeden ev, araba, eş, çocuk istemeler. Bunu da bir ibadet edası ile yapmalar. Bu hurafelerle yaptıklarının, şirkin en bariz örnekleri olduklarının bile belki farkında değiller. Ama yaptıkları hiç bir zaman affedilemeyecek büyük günahtır. Bu insanlara bu yaptıklarının, Allah dışında özellikle ölülerden bir şey istemenin yanlışlığı ve kötülüğünü anlatabilmek mümkün olmuyor. Çünkü bu insanlar içlerinden gelen şeytanın sesine kulak vermektedirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bana göre güzel bir site bence ödev araştırmalarında bu sitenin kullanılmasını tercih ederim

  2. süperrrrrrrr! ödevimi son anda telden bu site açıldı süper bi site oleyyyy! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.