Çevrenizdeki teknolojik ürünlerden bir tanesini seçerek bunu bulan bilim insanının…

Çevrenizdeki teknolojik ürünlerden bir tanesini seçerek bunu bulan bilim insanının, bu buluşu yapma sebebini düşününüz. Bu bilim insanının çalışmalarında nasıl bir yol izlemiş olabileceğini  yazınız.

Edison elektrikle aydınlanan ampulü bulmuştur. Edison’un bu buluşundan sonra dünya artık farklı bir dünya olmuştur. Hikayesi şu şekildedir. Bu buluşu yapma nedendi geceleri de dünyayı aydınlatmak. 

Elektrik ışığı!.. Gerçekten büyük bir düşünceydi bu. İnsanoğlu her zaman geceyi gündüze çevirmeye uğraşmıştır. Bunun için mum, yağ ve on dokuzuncu yüzyılın başından bu yana da hava gazı kullanmıştı. Edison öylesine ucuz bir lamba yapmak istiyordu ki herkes alıp evine takabilsin. Durmaksızın çalışan Edison’un gözleri yanıyor, dayanılmaz sancılar çekiyordu. Art arda deneylerin sürdüğü bir gün asistanı “Artık bu işten vazgeçsek!” deyiverdi. Edison bu öneriye çok şaşırdı ve “Niçin?” diye sordu. Edison’un asistanı, o güne değin sonuçsuz kalan 2000 deney yaptıklarını söyledi. Edison hemen karşı çıktı ve “Evet amacımıza ulaşamadık fakat hiçbir sonuç elde edemediğimiz doğru değil. Çünkü aradığımız şeyin yaptığımız bu iki bin deney içinde bulunmadığını öğrenmiş olduk.” dedi.

1879 yılının Kasım ayında Edison bir gece yazı masasının başına oturmuş, ne yapacağını düşünüyordu. Dalgın dalgın ceketinin düğmelerinden birini çevirirken düğme koptu.

edisonun büyük icadı

Üstünden bir iplik parçası sarkıyordu. Birden yerinden fırladı, laboratuvara geçti ve teknisyenlerine iplik parçasını göstererek şöyle dedi: “Böylesini acaba elektrik ileticisi olarak kullandık mı? Gidin bir yumak ip alın, bu ipi küçük parçalar biçiminde kesin, kömürleştirin ve lambalarınıza takın.” Asistanları bir sonuca ulaşacaklarını düşünmemelerine karşın, hemen denileni yaptılar. Edison’un bu düşüncesi, bu alandaki çalışmalarından vazgeçmeden önce başvurulacak son çare olarak görülüyordu. Kömürleştirilen iplikler her seferinde

kırılmasına karşın, bu hassas ipliklerden biri, kırılmadan lambalardan birine takılabildi. Lambanın ‘ havası hemen boşaltıldı. Lambaya elektrik verildiğinde iplik kızdı ve tatlı sarı bir ışık oluştu. Edison , ve arkadaşları ışığa büyülenmiş gibi bakıyorlardı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.