Binalarda Kullanılan Yalıtım Malzemeleri ve Yalıtım Nasıl sağlanır?

Binalarda Kullanılan Yalıtım Malzemeleri ve Yalıtım Nasıl sağlanır?

 

Resimdeki renkler ne anlama geliyor olabilir? Gördüğünüz görseller, özel tekniklerle fotoğrafları çekilmiş evlerdir. Bu fotoğraflar, termal kameralarla çekilmektedir. Bu kameraların özelliği ısıya duyarlı olmasıdır. Sıcak olan bölgeler kırmızı, soğuk olan bölgeler ise mavi olarak görülmektedir.

Isı yalıtımı nedir? Isı yalıtımı hangi maddelerle yapılır?

bir evin termal fotoğrafıTermal kameralarda, sıcaklığı azalan maddelerin renkleri sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi tonlarında görülür. Örneğin, en sıcak yerler kırmızı, biraz sıcak olanlar turuncu, orta sıcaklık yeşil, soğuk yerler mavi görünür. Buna göre, ısı yayılan bölgeler daha sıcak olacağından kırmızı, ısı yayılması engellenmiş olan bölgeler ise mavi görünecektir.

bir evde ısı kayıp noktaları

Sizce, evlerin hangi bölgelerinde daha çok ısı yayılımı vardır? Hangi bölgelerde ısı yalıtımı
yapılması gerekeceğini belirleyebilir misiniz? Bu soruları cevaplayabilmek için önce yalıtımın ne anlama geldiğini inceleyeceksiniz.

Bazı maddelerin bulunduğu ortama göre sıcak, bazılarının da soğuk tutulması gerekmektedir. Bunu sağlamak için ısının yayılmasının yavaşlatılması veya önlenmesi gerekir. Maddelerdeki ısı akışını yavaşlatmak için yalıtkan malzemeler kullanılmasına, ısı yalıtımı denir. Binalarda yalıtım yapılması içerideki ısının dışarı, dışarıdaki ısının da içeri girmesini önlemek için önemlidir. Bu nedenle bina yalıtımı yapılırken malzemeler dikkatli seçilmelidir. Bina yalıtımı, hangi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır?

çeşitli yalıtım malzemeleri

Isının katılarda en hızlı, gazlarda ise en yavaş yayılır. Bina yalıtımındaki en önemli nokta, ısının yavaş yayılmasını sağlamaktır. Buna göre bina yalıtımında hava boşlukları bulunan malzemeler kullanmak önemlidir. Havayı oluşturan tanecikler arasındaki boşluk miktarı çok fazladır. Bu nedenle havayı oluşturan tanecikler arasındaki ısı iletimi çok yavaş olur.

yalıtım cam örneği

Plastik köpüğün (strafor köpük) yapısında da hava boşlukları bulunur. Bu nedenle plastik köpük de ısı yalıtkanı olarak kullanılır ve ısı yalıtımı sağlanır.

yalıtım malzemesi yerleşimi

Yalıtımın daha iyi olabilmesi için bazı yalıtım malzemelerinin içindeki hava boşaltılır. İçinde tanecik bulunmayan yalıtım malzemesi, ısı akışının gerçekleşmesini engellemiş olur. Bu şekilde içindeki havası boşaltılmış ortamlara vakum denir. Binalarda yalıtım yapılmasıyla %25-50 oranında daha az yakıt kullanılarak aynı ısınma sağlanabilir.

cam yünü yalıtım malzemesi

Kapılar, pencereler, duvarlar, çatı gibi bölümler binanın kışın sıcak, yazın ise serin tutulmasını sağlar. Tüm dünyada bina yalıtımının daha iyi olabilmesi için, birçok yöntem ve malzemeden yararlanılmaktadır. Özel malzemeden yapılmış, yalnızca gün ışığını geçiren fakat ısıyı geçirmeyen pencere camları örnek olarak verilebilir.

Evlerin duvarları içeri ve dışarı ile temas hâlindedir. Bu nedenle duvarlar hızlı bir şekilde ısıyı iletebilir. Bu da ısı kaybına neden olabilir. Duvarlardaki ısı yayılımını yavaşlatmak için bazı yöntemler kullanılır. Bunlardan biri mantolama yapılmasıdır. Mantolama yapılırken bina ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanır. Kaplama için genellikle strafor köpük kullanılır. Bunun dışında ısı yalıtım sıvaları da yeni teknoloji olarak kullanılmaya başlamıştır.

Binalarda ısı kaybının çok olduğu diğer yerler ise kapı ve pencerelerdir. Pencerelerde ısı yalıtımı, çift cam kullanılarak sağlanmaktadır. Pencereler, arası vakumlanmış iki cam kullanılarak yapılır. Bu şekilde ısının yayılması engellenmiş olur.

Yaygın ısı yalıtım malzemesi olarak plastik köpük (strafor), ahşap, asbest, volkan tüfleri, katran, fosfatlar, cam yünü, silikon yünü vb. maddeler kullanılır. Her yalıtım malzemesinin kullanım alanı farklıdır. Örneğin çatıda kullanılan yalıtım malzemeleri ile camlarda kullanılan aynı değildir. İnşaat duvarlarında, pencerelerde, tavanlarda, su depolarında, buhar borularında, kısa süreli gıda paketlerinde ve soğuk hava depolarında hangi yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır? Değişik yalıtım uygulamalarında ısının hangi yönden hangi yöne geçişinin engellendiğini düşünün.(Örneğin; Çift camlı pencere ısının evin içinden dışa geçmesini engeller.)

Seramik Kürecikli Boyalar

Binalarda, mantolama denilen yöntemle ısı kaybı önlenmeye çalışılır. Bu yöntem, zaman alır ve maliyeti yüksektir. Yeni geliştirilen bir dış cephe boyası, ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu boyanın özelliği, içinde içi boş seramik küreciklerin bulunmasıdır. İçinde içi boş seramik kürecikleri bulunan boyayı ilk olarak uzay araştırmaları kuruluşu olan NASA kullanmıştır. Bu boyayı atmosfere girdiğinde sürtünmeden ısınan mekikler için tasarlamışlardır. Seramik kürecikler ısıyı iletmeyip aynı zamanda yansıtmaktadır. Bu sayede dış cepheye sürülen boya ile binalarda ısı yalıtımı sağlanabilmektedir.

Yalıtım Malzemeleri ve Özellikleri

Plastik Alev alır. Dış ve iç duvar Uzun ömürlüdür.

Ahşap Alev alır. Dış ve iç döşeme Kısa ömürlüdür.

Asbest Yanmaz. Boru, iç ve dış cephe, tavan kaplama Uzun ömürlüdür.

Taş Yünü Yanmaz. Tavan, iç ve dış duvar Uzun ömürlüdür.

Katran Alev alır. Tavan Kısa ömürlüdür.

Cam Yünü Zor alev alır. Tavan, iç ve dış duvar, güneş paneli Uzun ömürlüdür.

Silikon Yünü Zor alve alır. Dış cephe Uzun ömürlüdür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.