Bir ses kaynağında oluşan sesin kaynaktan uzaklaştıkça azalmasının nedeni ne olabilir?

Bir ses kaynağında oluşan sesin kaynaktan uzaklaştıkça azalmasının nedeni ne olabilir?

Sesin uzaklaştıkça azalma nedeni

Bir nesne titreştiği zaman ses dalgaları oluşturur. Hoparlör Elektrik akımını ses titreşimlerine dönüştüren ve gerektikçe sesi yükselten bir alettir. Bir hoparlörün yakında kağıt parçası veya şişirilmiş bir balon yaklaştırdığımızda bu cisimlerin titreştiklerini gözlemleyebiliriz. Ayrıca müzik setinin sesini fazla açarsak aynı titreşimleri evini evimizin camlarında da hissedebiliriz.

patlayıcının ses uzaklaştıkça neden az duyulur

Benzer şekilde jetlerinin geçişi sırasında pencere camlarının titreşmesi şiddetli bir patlama esnasındaki camların kırılması bazı Opera sanatçıları sesleri ile bardak girebilmeleri gibi olaylar sesin bir enerji türü olduğunu gösterir. Bu olaylarda Ses enerjisi hareket ve ısı enerjisine dönüşmüştür.

Bulunduğunuz odada çalışmakta olan televizyondan çıkan ses çok az enerji kaybederek kulağımıza gelir. Böylece televizyonun sesini kolayca duyarız ancak televizyondan uzaklaştıkça sesini duymakta zorluk çekeriz. Bunun sebebi kaynaktan uzaklaştıkça ses enerjisinin başka enerji türlerine dönüşmesidir. Ses iletimi sırasında enerjinin bir kısmı ortamdaki taneciklerinin birbirine çarpışması sonucu ısı enerjisine dönüşür.

Ses enerjisi duvar koltuk pencere perde gibi herhangi bir mesaj geldi karşılaştığında bu enerjinin bir kısmı soğurulur. Bu enerji ses sorulurken kaybolmaz başka bir enerjiye dönüşür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.