Sesin yayılabilmesinin olumlu ve olumsuz yönleri neler olabilir?

Sesin katı, sıvı ve gaz ortamında yayılabilmesinin olumlu ve olumsuz yönleri neler olabilir? Aşağıdaki boşlukları dolduralım. Maddeler halinde açıklanacak. 

Sesin Yayılmasının olumlu ve olumsuz yönleri

Sesin yayılması katılarda, sıvılarda ve gazlarda olmaktadır. Sesin yayılması hayatımızı kolaylaştırarak olumlu yanlarının olmasına rağmen, bazen biz insanlar için çok olumsuz sonuçlar çıkarabilmektedir.

Sesin katılarda yayılmasının olumlu ve olumsuz yönleri:

Olumlu yönleri: Acil durumlarda (yangın v.b) sesin katılar tarafından yayılmasının sonucu, evin dışında çalan siren gibi sesleri duymamızı sağlar. Kapının çalındığını duymamız için sesin katılarda yayılması gerekir.

Olumsuz yönleri: Ses yalıtımın gerekliliğinin ortaya çıkması. Şehir gürültüsü, komşu sesleri, inşaat çalışmaları gibi seslerin evlerin içine kadar gelmesi ve insanlarda rahatsızlık doğurması.

Sesin sıvılarda yayılmasının olumlu ve olumsuz yönleri:

Olumlu yönleri: Bu durum sonucu, balıklar ve su canlıları kendi aralarında haberleşme sağlayabilmektedir. Denizaltı ve deniz üstü taşıtları, yönlerini bulabilmek için sonar adı verilen, ses teknolojisini kullanmaktadırlar.

Olumsuz yönleri: Sesin suda yayılması sonucu, deniz canlıları, yunus ve balinalar kendi frekanslarına çıkan seslerden olumsuz olarak etkelenmektedirler.

Sesin gazlarda yayılmasının olumlu ve olumsuz yönleri:

Olumlu yönleri: Sesler çoğunlukla ve hızlı olarak gazlarda yayılmaktadırlar. Seslerin gazlarda yayılması sonucu, televizyonun sesini, arkadaşlarımızın öğretmenimizin kısaca diğer canlıların ve cansızların sesini bu yolla duymaktayız.

Olumsuz yönleri: Şehirlerde ses gürültü kirliliği oluşmakta, bu da insanlarda stres ve baş ağrısı gibi çeşitli rahatsızlılara sebeb olmaktadır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Kötü olan nedir? Biraz açıklama yapsanız belki çalışmalarımıza katkısı olur.

  1. arkadaşlar hiç yokta iyidir emeğe saygı yanıi ne diyebiliriz ki bunu bulduğunuza şükredin

  2. Arkadaşlar Bence eksik var kusura bakmayın ama bu biraz az eksik belki konu hakkında açıklama olabilirdi . Tabii şimdi herkes çemkirir bana .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.