Bölgenizin ürünlerinden hangileri ülke genelinde tüketilmektedir?

Bölgenizin ürünlerinden hangileri ülke genelinde tüketilmektedir? Bu konuda bütün bölgelerin, ülke geneline sattığı ürünleri yazacağım.

Marmara bölgesinde, Trakyada bol miktarda ayçiçeği yetişir. Bütün ülke genelinde ayçiçek yağı olarak kullanılır. Kıyı kesimlerde özellikle gemlik ve çevresi daha çok sofralık zeytin yetişir. Bütün ülke genelinde tüketilir. Sanayi kuruluşu olarak çok sayıda örnek verilebilir sede, Bursa’da üretilen otomobiller bütün ülkeye kullanım için yayılmaktadır.

Ege Bölgesi, Bütün ülkeye yayılan ürünleri, Zeytin, limanı ve turizmdir. Zeytin bütün Türkiye’ye yayılıp kullanılmakta, İzmir çok önemli bir liman vardır. Özellikle güney egeye Türkiye’nin her yerinden insanlar tatil ve deniz turizmi için gelmektedir.

Akdeniz bölgesinde, narenciye ve pamuk üretilmekte, bütün Türkiye tarafından kullanılmakta ve tüketilmektedir.

İç Anadolu Bölgesi, Tahıl ambarıdır. Bu bölgede üretilen tahıl ürünleri bütün Türkiye geneli tarafından kullanılmakta, Kapadokya turizm bölgesine, Türkiye’nin her tarafından turizm için gelmektedir.

Karadeniz bölgesinde, yapılan balıkçılık ve üretilen fındık bütün Türkiye tarafından üretilmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi, bol miktarda hayvancılık yapılmakta, bu bölgede sağlanan hayvancılık ürünleri bütün Ülkeye yayılmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.