Bu etkinlikler ülkelerin ekonomilerine nasıl bir katkı sağlamaktadır?

Olimpiyat oyunlarının ve diğer uluslararası kültür, sanat, fuar ve spor etkinliklerinin toplumlar arası etkileşimdeki ve ülke tanıtımındaki rolü neler olabilir? Bu etkinlikler ülkelerin ekonomilerine nasıl bir katkı sağlamaktadır? Açıklayınız.

Formula 1, Kış olimpiyatları, Dünya Futbol Şampiyonası gibi organizasyonların şehir ve ülke ekonomilerine sağladığı katkı, ekonomik kriz döneminde ülkelere daha da cazip gelmeye başladı. Yapılan bir araştırmaya göre, bu organizasyonların şehir ve ülke tanıtımına sağladığı katkı ve sosyal gelişim kadar ekonomik etkileri de büyüktür.

Örneğin, Kış Olimpiyatlarının yapıldığı Kanada’nın Vancouver (Vankovır) şehrinde özellikle bu organizasyon öncesinde kongre merkezi, hızlı tren yolu ve otoban inşa edildiği belirtildi.

Kış olimpiyatlarının yüzlerce ülkede televizyonlarda canlı yayınlandığı dikkate alındı­ğında olimpiyatların şehrin ve ülkenin tanıtımına olan katkısı da küçümsenemez…

formula 1 yarışlarının katkıları

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Formula 1 yarışları gibi etkinliklerin ülkemizde düzenlenmesi­nin sağladığı katkıları açıklayınız.

Formula 1 yarışları ile ülkemize turist gelmiş, ülke ekonomisine döviz girişi sağlanarak katkı sağlamıştır. Ayrıca ülkemizin reklamını tüm dünyada ücretsiz olarak yaparak, ülkemizin tanınmışlığına ve imajına çok olumlu katkıları olmuştur. Ülkemiz böylece ürettiği ürünlerden daha çok satabilecek ve daha çok turist çekebilecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.