Caddeden geçen otomobil ve kamyonların seslerini nasıl duyabiliriz?

Caddeden geçen otomobil ve kamyonların seslerini nasıl duyabiliriz? Çevremizdeki ses kaynakları sürekli olarak çeşitli sesler yaymaktadır. sabah uyandığımızda, kulağımıza gelen kuş sesi ve akan bir deredeki sudan etrafa yayılan ses bize huzur verir. Evimizin duvarında yapılan tamirattan veya yolu kazmakta olan iş makinesinden çıkan sesler ise bizi rahatsız eder.

Sesleri nasıl duyarız?

Çevremizdeki canlı ve cansız varlıkların çıkardığı sesleri kulağımızla duyarız. insanlar çıkardıkları sesleri düzenleyerek konuşma, şarkı söyleme ve bağırma gibi olayları gerçekleştirir. Diğer canlı varlıklar da çıkardıkları seslerle birbirleri ile iletişim kurarlar. Canlı veya cansız varlıklardan çıkan sesler, titreşim sonucu meydana gelir. İnsanda ses telleri titreşirken, rüzgar ağaç yapraklarını titreştirir. Arılar kanatlarını çok hızlı çırptıklarından dolayı titreşim meydana getirir ve ses çıkarır. Bağlama, gitar, keman gibi telli çalgılarda telin titreşmesi sonucunda ses meydana gelir. Uçaklar yere yakın uçtuklarında motorlarından çıkan sesler, havada ilerleyerek penceremizin camlarını titreştirir.

sesleri nasıl duyarız

Ses, ses kaynaklarının titreşimi sonucunda oluşur. Oluşan sesler havayı da titreştirerek kulağımıza gelir. kulağımıza gelen sesler de kulak zarında titreşimlere neden olur. Beynimiz bu titreşimleri ses olarak algılar ve duyma olayı gerçekleşir. Ancak insan kulağı her sesi duyamaz. Belirli bir şiddet aralığındaki sesleri işitebilir. Gerek sesin oluşumunda gerekse sesin iletiminde titreşim hareket oldukça önemlidir.

Titreşimler sonucunda oluşan sesler, tıpkı suya atılan taşın oluşturduğu gibi dalgalar halinde yayılır. Ayrıca ses, sadece sıvılarda değil kat ve gazlarda da yayılır. sesin yayılması için kat, sıvı veya gaz gibi maddesel bir ortam gereklidir. ses, maddesel olmayan ortamlarda yayılmaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.