Sesin Ortamlarda Yayılma Örnekleri

Ses kaynağından çıkan ses, farklı ortamlardan geçerek kulağımıza gelir. Örneğin dışarıdaki bir otomobilin sesini evde duyarız. Bu durumda ses önce gaz ortamı olan havada yayılır. Daha sonra katı ortam olan evin duvarından geçerek tekrar havada ilerleyip kulağımıza ulaşır. ses burada sırasıyla gaz, kat ve gaz ortamlardan geçerek kulağımıza gelir. siz de aşağıdaki durumlar için buna benzer örnekler veriniz.

Sesin Ortamlarda Yayılma Örnekleri

Ses katı, gaz ve sıvı gibi ortamlarda yayılabilir. Sıvıdan gaz ortamına, gazdan katı ortamına geçerek dalgalar şeklinde yayılır. Sesin Yayılmasına örnekler vereceğiz.

Sesin katı ortamdan gaz ortamına geçiş örneği:

Evimizin sokağından geçen ambulans sirenlerinden ses yayılır. Ambulanstan çıkan ses dalgaları önce evimizin katı duvarları ve pencerelerinden geçer. Sonra bu ses odanın içindeki gaz ortamında yayılarak kulağımıza ulaşır.

Sesin gaz ortamından sıvı ortamına geçiş örneği:

Denizin altına gömüldüğümüzü düşünelim. Arkadaşımız suyun dışında taşları birbirine çarptığında ses ilk önce gaz ortamında yayılır. Daha sonra sıvı ortamda yayılarak kulağımıza kadar gelir. Böylece taşlardan çıkan sesleri duyabiliriz.

Sesin sıvı ortamdan gaz ortamına geçiş örneği:

Sesin gaz ortamından sıvı ortama geçiş örneğinde olduğu örneği ters çevirerek aynı örneği verebiliriz. Biz denizin dışında olalım. Arkadaşımızın suyun içinde taşları birbirine vurduğunda, ses ilk önce sıvı ortamda yayılır. Ardından gaz ortama geçerek kulağımıza gelir ve sesi duyarız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.