Cerrahiye Tarikatı Nedir? Kurucusu Kimdir?

Cerrahiye Tarikatı Nedir? Kurucusu Kimdir? Halvetiliğin kollarındandır. Nurettin Cerrahi (1671-1724) tarafından kurulmuştur. Nureddin, Mirahur Abdullah’ın okuludur. İstanbul’da Cerrahpaşa’da doğdu. Medresede okudu, genç yaşta Mısır Kadılık Dairesi’ne tayin edildi. Tam hareket edeceği gün, uğradığı Üsküdar Selami Dergahı’nda görüştüğü Şeyh Ali Alaaddin Efendi’nin tesiri altında kalarak tayin edildiği resmi göreve gitmekten vazgeçti ve aynı gün işinden istifa etti.

Şeyh Ali Alaaddin Efendi’den bir süre tasavvuf eğitimi aldıktan sonra onun emri ile Karagümrük’te bir dergah kurdu. Daha sonra da aynı yere büyük bir tekke yaptırarak tarikatını yaymaya başladı. 1721 yılında öldüğünde dergahın mukabelehanesine defnedildi.

Tarikatının temeli aynı Halvetilikde olduğu gibi, Allah’ın yedi ismine ve zikre dayanır.
Tarikatın son şeyhlerinden merhum Muzaffer Ozak’ın, Cerrahiye tarikatının yayılmasında, özellikle Amerika ve Avrupa’da hatırı sayılır bir taraftar kitlesi kazanmasında büyük emek ve çabaları olmuştur.

Hacı Muzaffer Ozak, tasavvuf heyecanı ve tüm dinler üzerindeki derin bilgisi ile cerrahiliğin, son yıllarda popüler tarikatlardan biri olmasını sağlamış, İstanbul’da da çeşitli çevrelerden taraftar bulmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.