Çevrenizde duyduğunuz dualardan örnekler veriniz.

Çevrenizde duyduğunuz dualardan örnekler veriniz. Çevremizde bir çok dua duyarız ve çok sayıda dua örneği vardır. Bu durum bizim kültürümüzde önemli bir yer etmiştir.

Kültürümüzde birçok dua örneği vardır . Bu dua örnekleri Allah’a nasıl dua edeceğimiz hususunda bize yol göstermektedir. Örneğin yemek yedikten sonra şöyle dua edebiliriz:

Rabb’imize hamd, Peygamberimize salat ve selam olsun. Ey Yüce Allah’ım! Bize hayat verdin. Yiyecek, içecek, bol rızık verdin. Bizi inananlardan kıldın. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

“Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz!” buyuran Rabb’imiz! Kimseyi kimseye muhtaç bırakma. Hastalara sağlık, milletimize dünyada ve ahirette mutluluk ver. İnsanlığı doğru yola ilet. Dünyada barışı hâkim kıl.Şüphesiz sen, dualara karşılık verensin. Bizim de dualarımızı kabul et.

Alevi-Bektaşilikte bir başka dua örneği de akşam yatarken okunan şu duadır: “Bismişah Allah Allah! Yattım Allah kaldır beni, rahmetine daldır beni, eğer vadem yetti ise iman ile gönder beni. Yattım sağıma, döndüm soluma. Sığındım Sübhan’ıma. Kalkarsam Allah, kalkmazsam amentü billah. Destur Allah, eyvallah.”

Kültürümüzde pek çok dua örneği vardır. Örneğin asker uğurlama, açılış törenleri, cenaze, mevlit ve sünnet merasimleri ve Kur’an’ı hatmettikten sonra yapılan çeşitli dualar bunlardan bazılarıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.