Peygamberimizin güzel ahlaka yönelik öğütleri nelerdir? Örnekler veriniz.

Peygamberimizin güzel ahlaka yönelik öğütleri nelerdir? Örnekler veriniz. İnsan ilişkilerinde birtakım kurallar vardır. Bunlara ahlak kuralları diyoruz. Bu kurallara uygun davranan insanlar, güzel ahlaklı diye nitelendirilirler. Bütün peygamberler güzel ahlak sahibi ve örnek insanlardır.

Hz. Muhammed üstün ahlak sahibi bir insandı. Gerek kişisel gerekse toplumsal ilişkilerinde en fazla öne çıkan özelliği; doğru sözlülüğü ve dürüst kişiliği idi. O, sözüne bağlı olduğu gibi verilen emanetlere de ciddiyetle sahip çıkardı.

Hz. Peygamber “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” buyuyarak kendisini örnek almamızı istemiştir. Sevgili Peygamberimiz insanlara adil, alçak gönüllü ve hoşgörülü davranırdı. Yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Onun en belirgin özelliklerinden biri de merhametli oluşuydu. O, kimsenin üzülmesini ve sıkıntıya düşmesini istemezdi. Haksızlıklara karşı çıkar, kötülüklerle mücadele ederken kararlı ve dirençli davranırdı.

Hz. Muhammed, peygamberlik öncesinde yaşadığı toplumda “Muhammedü’l-Emin” olarak anlılırdı. Çünkü onun dürüst ve güvenilir bir insan olduğu herkes tarafından kabul edilmekteydi.

Hz. Muhammed, kendisine emanet edilen her şeyi en güzel biçimde korurdu. O, asla hileye göz yummazdı. Hileye başvuranları, “…Bizi aldatan bizden değildir.” diyerek uyarmıştır.

Hz. Peygamber, “Müminler arasında imanca en olgun olanı, ahlakça en güzel olanıdır. En hayırlınız da ailesine hayırlı olandır.” buyurarak güzel ahlakın, imanla iç içe olduğunu ortaya koymuştur.

Hz. Muhammed çevre konusunda da davranışlarıyla güzel bir örnek olmuştur. Örneğin Hz. Peygamber, Medine’yi dört bir yandan kuşatan yeşil alanı koruluk olarak ilan etmiş ve buralarda ağaç kesimini yasaklamıştır. Peygamberimiz, her konuda örnek olduğu gibi ahlakıyla da örnektir. Çünkü o, Rabb’imizin
eğittiği, değer verdiği ve örnek olarak gösterdiği bir insandır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çoooook güzel bir site olmuş yani nasil oluyor da kitaptwki soruların ayyynısıni anliyor ve çok iyu bir sekilde acikliyor? Güzel site güzel beğendim….

  2. güzel hemde çokkkkkkkkk ama biraz kısa geçseniz veya en alta da özet biçimlerini yapsanız mükemmel

  3. çook güzel bir sayfa emeğinize sağlık ancak çok uzun yazıyorsunuz lütfen daha kısa yazınız

  4. çok güzelll çok begendim ama doğru söylüyonuz biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu ama okudum bn severim uzun şeyleri elinizew sağlık çokbegendim 😀 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.