Şeytandan korunma konusunda Kur’an’ın öğütleri nelerdir? Örnekler veriniz.

Şeytandan korunma konusunda Kur’an’ın öğütleri nelerdir? Örnekler veriniz. Kur’an-ı Kerim’de şeytan, kötülüğün simgesi olarak tanıtılmış ve onun kötülüklerinden korunmamız öğütlenmiştir.

Şeytandan korunmak için Allah’a güvenmeliyiz. Şeytan, Allah’a inanan ve güvenenlere kötülük yapamaz. Çünkü şeytanın gücü sınırlı, hile ve tuzakları zayıftır.

Rabb’imiz, şeytanın yolunun kötü ve yanlış olduğunu belirtmiş ve bizleri uyarmıştır. Şeytanın kötülüklerinden Allah’a sığınarak şöyle dua etmemiz öğütlenmiştir.

Ayrıca Ayete’l-Kürsi, İhlâs, Felâk ve Nâs surelerini okuyarak da şeytanın kötülüklerinden Allah’a sığınabiliriz. Şeytandan korunma konusunda Kur’an’ın öğütlerini dikkate almalıyız. Allah’a güvenip ona kulluğumuzu tam olarak yerine getirmeliyiz. Kötü söz söylemekten ve haramlardan sakınmalıyız. Kendimize ve topluma faydalı olacak iyi, güzel ve yararlı davranışlarda bulunmalıyız. Eğer bilmeden veya yanlışlıkla şeytanın yönlendirmelerine uyarak kötülük yaparsak derhal bu hatamızdan dönüp tövbe etmeliyiz.

Kısaca Şöyle Maddeleyebiliriz. Şeytanın kötülüklerinden korunmak için şunları yapmalıyız:

  • Allah’a inanmalı ve ona güvenmeliyiz.
  • Her işimize eûzü besmeleyle başlamalıyız.
  • Şeytanın kötülüklerinden Allah’a sığınmalıyız.
  • Dürüst bir şekilde çalışarak Allah’a dua etmeliyiz.
  • Kötü söz söylemekten ve haramlardan sakınmalıyız.
Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.