Cuma gününün önemiyle ilgili bir araştırma yapınız.

Cuma gününün önemiyle ilgili bir araştırma yapınız. Cuma günü önemli bir gündür. Kılınan cuma namazından dolayı Müslümanlarca o gün toplanma, önemli ve kutsal sayılmıştır.

cuma namazı hutbesi

İslam dininde cuma gününe önem verilmiş, o gün toplanarak kılınan cuma namazından dolayı bu gün diğer günlerden ayrılmıştır. 

Cuma günü öğlen namazı vaktinde, toplu olarak camilerde cuma namazı kılınır. Cuma namazı, Kur’an’da, Müslümanlara emredilen ibadetlerdenbiridir. Bununla ilgili olarak Kur’an’da şöyle buyrulur: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman hemen Allah’ı anmaya koşun… Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın…” Cum’a suresi, 9-10. ayetler.

Cuma namazı, öğle namazı vaktinde topluluk hâlinde kılınır.Namaz için camiye gidenler beden ve giysilerinin temiz olmasına dikkat ederler. Böylece diğer insanları rahatsız etmemeye özen gösterirler. Namaz vaktine kadar, vaaz ve nasihat dinlerler. Cuma namazından önce hutbe okunur.Hutbelerde genellikle dostluk, kardeşlik, sevgi, barış, toplumsal dayanışma gibi konular üzerinde durulur.

İslam dini insanların birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yaşamalarına önem vermiştir. Cuma namazı herhangi bir yerleşim birimindeki insanların, birbirlerinden kopmamalarını, birbirlerinin durumundan haberdar olmalarını sağlar. Müslümanların birbirlerinin dertlerine çare aramaları, sevinçlerini ve kederlerini paylaşmaları için cuma namazı önemli bir fırsattır.

Müslümanlar cuma namazı vesilesiyle bir araya gelirler ve ibadet ederler. Dertlerini ve sevinçlerini paylaşırlar. Birbirlerinin hâl ve hatırlarını sorarlar. Bundan dolayı cuma günü ve cuma namazı birlik, beraberlik ve dayanışma açısından önemli bir gündür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.