Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır?

İslam dinine göre namaz tek başına kılındığı gibi cemaatle de kılınır. İslam dini namazların cemaatle kılınmasını öğütler.
İslam dininde bazı namazlar mutlaka cemaatle kılınır. Cuma namazı, bayram namazı ve cenaze namazı cemaatle kılınması gereken namazlardır. Bu namazlar tek başına kılınmaz. Beş vakit namaz ise tek başına kılındığı gibi cemaatle de kılınabilir.
Cemaatle kılınan namazlar, tek başına kılınan namazlardan kılınış bakımından şu farklılıkları gösterir.
Cemaatle namaz kılanlar imama uyarlar. Cemaatle kılınan namazın niyeti tek başına kılınan namazın niyetinden farklıdır. Örneğin sabah namazının farzını cemaatle kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya, uydum imama.” diyerek niyet eder. Namaza başlayınca da içinden yalnızca “Sübhâneke” duasını okur. “Fâtiha” suresini ve ek sureyi okumaz. İkinci rekâtta ise hiç bir şey okumaz. Cemaatle kılınan namazlarda sureleri imamın okuması yeterlidir. Eğer kılınan namaz üç veya dört rekât ise bu durumda kişi, üçüncü ve dördüncü rekâtlarda bir şey okumaz. Bu durumlarda imamın okuması yeterlidir. Rükû ve secdeler ile tahiyâtta gerekli olan dualar okunur.
Beş vakit namaz cemaatle kılınacaksa bunların yalnızca farzları toplu hâlde kılınır. Sünnetleri ise tek başına kılınır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.