Kandil miraç mevlit ve cuma kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız.

Kandil, miraç, mevlit ve cuma kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız.

Kandil, dinimizce kutsal sayılan bazı gecelerin ortak adıdır. Bunlar Mevlit, Regaip, Miraç ve Berat Kandili ile Kadir Gecesidir. Bu gecelerin her birinin dinimizde ayrı bir önemi ve özelliği vardır. Bu geceleri Müslümanlar büyük bir sevgi ve coşkuyla kutlarlar.

Miraç yükseğe çıkmak manasında olan “uruç” kökünden türemiş bir isimdir ve merdiven demektir. Bu itibarla Miraç, Peygamberimizin yeryüzünden yükselmesine denir.

Mevlit kavramı sözlükte “doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı” anlamlarına gelmektedir. Mevlit Kandili, Sevgili Peygamberimizin doğduğu gecedir. Hz. Muhammed (s.a.v.), ay takvimine göre rebiyülevvel ayının on ikisinde, miladi takvime göre ise 20 Nisan 571’de doğmuştur.

Cuma günü, Müslümanların önemli günlerindendir. Cuma sözcüğü “topluluk, toplanma” anlamına gelir. Cuma gününün önemi, o günde cemaatle kılınan cuma namazından gelir.

Dinimize göre akıllı, ergenlik çağına ulaşmış, sağlıklı Müslümanların cuma namazı kılmaları farzdır. Yolcular, hürriyeti kısıtlanmış olanlar ile camiye gelemeyecek kadar hasta ve yaşlı olanlar cuma namazı kılmakla yükümlü değildirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.