Denetleyici ve düzenleyici sistemlerin diğer sistemlerle düzenli ve eş güdümlü çalışmasına etkisini örneklerle tartışınız.

Denetleyici ve düzenleyici sistemlerin diğer sistemlerle düzenli ve eş güdümlü çalışmasına etkisini örneklerle tartışınız.

Aynı anda bir çok işi birden yapmaktayız. Biz ne yapıyor olursak olalım, kalbimiz atmaya devam ediyor. Nefes alıp vermeye devam ediyoruz.  Bu olayları çoğaltabiliriz. Düşünmek, yürümek ve konuşmak gibi nir çok olayı aynı anda gerçekleştiriyoruz. Bu kadar çok ve karmaşık olan bu olaylar birbirinden bağımsız değildir. Denetleyici ve düzenleyici sistem, diğer sistemlerle birlikte çalışmayı bir eşgüdüm ile sağlar.

Bu duruma örnek olarak en iyi sindirim sistemini verebiliriz. Yemek yediğimizde ilk önce yediğimiz yemeği ağzımızda bilinçli olarak parçalara ayırırız. Ama burada iç salgı bezleri devreye girerek, parçalamayı istem dahilinde yaptığımız halde, yemeği parçalamaya başladığımızda beynimizin talimatları ile tükürük bezleri tükrük salgılamaya başlar, mekanik sindirimin yanında kimyasal sindirim de başlar.

Daha sonra yediğimiz gıdalar mideye gelir. Midede bulunan sinirler uyarılınca merkezi sinir sistemi midedeki iç salgı bezlerini çalıştıracak uyartılar gönderir. Mideden sonra besinler ince bağırsağa ve kalın bağırsağa oradan da en son olarak anüse gelir. Bu aşamaların hepsinde merkezi sinir sistemi iç organlardaki salgı bezlerine mesajlar göndererek sindirim işleminin gerçekleşmesine katkı sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. ben gelecekten geliyorumm 2017 den 2017 de uvuve ve oyaten ve ubumibum osas diye biri çıkcak şaşırma her neyse 2017 ye geri dönmem lazım bb:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.