Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

Gün boyunca birçok hareket yapıyorsunuz. Peki, bu hareketleri yapabilmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi nasıl kazanıyorsunuz? Sizce hareket etmenizi sağlayan enerji nereden geliyor? Besin ve oksijen vücudunuzdaki kaslar için gerekli olan enerjiyi sağlar. Siz, ne kadar çok hareket ederseniz bedeniniz de o kadar çok enerji harcar. Sağlığınızı korumak ve enerji ihtiyacınızı karşılamak için yapmanız gereken,
dengeli beslenmeye dikkat etmektir.

Güçlü veya zayıf kaslara sahip olmak sizin elinizde. Sporcuların neden çok gelişmiş kaslara sahip olduğunu merak ediyor musunuz? Eğer hareketsiz kalırsanız kaslarınız zayıf kalır ve işlevlerini tam olarak yapamaz. Sizin de yapacağınız düzenli ve bilinçli hareketler, kas ile kemik gelişiminizi olumlu etkileyecektir. Fakat aşırı zorlanmaları, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Çevrenizde ayağı ya da kolu sargılı olan birilerine rastladınız mı? Kemikleriniz her ne kadar sağlam yapıda olsa da şiddetli çarpma, düşme gibi durumlarda kırılabilir veya çatlayabilir. Kemikleri kırılan insanların kırılan kemiklerini alçıya alırlar. Alçıda hareketsiz kalan kemik daha kolay ve çabuk iyileşir. Kemikler alçıdan çıktıktan sonra uzun süre hareketsiz kalan kasların hareketlerinde yavaşlama ve zorlanmalar görülebilir. Böyle durumlarda doktor kontrolünde kademe kademe yapılan hareketlerle kaslar zorlanmadan eski gücüne kavuşur. Siz de yaptığınız hareketlere dikkat etmeli, destek ve hareket sisteminizin sağlığına özen göstermelisiniz.

Değişen ihtiyaçlar teknolojinin gelişmesine neden olmuştur. Gelişen teknoloji birey, toplum ve çevre üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler yaratmıştır. Örneğin, taşıtlar yaşamımızı kolaylaştırmıştır, aynı zamanda yürümek yerine taşıtlara binmeyi tercih ettiğimiz için kas gelişimini yavaşlatmıştır. Kırılan kemiklerin röntgen cihazıyla tespit edilmesi, görevini yapamayan bir organın yerine protez kullanılması, teknolojinin yararları arasında sayılmaktadır. Teknoloji sayesinde birçok hastalığın tedavi edilmesi, bireyi kendine güvenli ve topluma daha yararlı kılacaktır. Teknolojinin gelişimiyle bu yenilikler daha fazla artacak ve şu anda hayal bile edilemeyen pek çok gelişme hayatımıza yön verecektir. Sizler, gelecek yıllarda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin destek ve hareket sistemi üzerinde nasıl etkiler yaratacağını düşünüyorsunuz?

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.