Destek ve hareket sistemi hastalıklarına üç örnek veriniz.

Destek ve hareket sistemi hastalıklarına üç örnek veriniz.

Kemik Erimesi, kemiğin yoğunluğunun giderek azalması ve kırılganlığının artmasıdır. Normalde kemiğin kendine özgü bir direnci vardır. bu direnç bir çok travma ile baş edebilecek güç demektir. Düşer kalkar ama kırılmaz, fakat eğer kemiğin kırılganlığı artmışsa küçücük bir düşmede dahi bir kırıkla karşı karşıya kalınabilir. Bu kırılganlığın artması bizi endişelendirmektedir. Bu kırılganlığın artması hayatımızda yaptığımız yanlışlardan kaynaklanabilir.

Raşitizm

Raşitizm

Raşitizm, bu kemik hastalığının en belirgin nedeni, D vitamini eksikliğidir. Bunun sebebi de D vitaminin dışarıdan alınmaması yada güneşe çıkmamasıdır. Ama aynı zamanda vücutta D vitaminin çeşitli emildiği yerler vardır, böbrek yada bağırsaklar, böbreklerde yada bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklardan dolayı bir takım farklı raşitizm örnekleri ortaya çıkabilir. Anne sütü için bebeklere D vitamini takviye edilmezse D vitamini eksikliği gelişebilir.

osteomalazi

osteomalazi

Osteomalazi, bu hastalığın en belirgin özelliği yetişkinlerde görülen kemik ağrılarıdır. Bu ağrılar daha çok uzun kemiklerde ve leğen kemiklerinde görülür. Bu hastalığın sebebi D vitamini yetersizliğidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.