Düzenli egzersiz yapmak destek ve hareket sisteminin sağlığını nasıl etkiler?

Düzenli egzersiz yapmak destek ve hareket sisteminin sağlığını nasıl etkiler? Spor yapmanın ve hareketli bir hayat tarzının olmasının önemi bu soruya cevap verirken çıkmaktadır.

Düzenli zamanlarda periyodik olarak, kuralına uygun bir şekilde spor yapıldığında, bel ve karın kasları güçlenir, vücut daha dayanıklı ve sağlam bir hale gelir. Egzersizler destek ve hareket sistemini olumlu yönde etkilemektedir.

Düzenli yapılan spor hareketleri, kemiklerin güçlenmesini ve sağlamlığını arttırır. Kemiklerin yanında kaslar ve eklemler de sporla gücünü ve sağlamlığını muhafaza etmektedir. Hareketsiz kalmak obezite, kilo olma ve bunun sonucunda bir çok rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Düzenli spor, yaşlılıkta kemik erimesini azaltılmasına yardımcı olur.

Hareketin önemini şu örnekten daha net anlaşılabilir. Bir kolumuzun ve bacağımızın çok uzun süre alçıda hareketsiz kaldığını düşünecek olursak, alçı söküldüğünde o organımızın çok zayıfladığını, kasların inceldiğini yumuşadığını ve güçsüz bir hal aldığını görürüz. Destek ve hareket sistemimizin ve vücut genel sağlığımızı korumak için spora ve düzenli egzersizlere hareketli bir yaşama çok önem vermeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.