Deva-i misk helvası dışında Türk mutfağına ait başka hangi tatlıları biliyorsunuz?

Deva-i misk helvası dışında Türk mutfağına ait başka hangi tatlıları biliyorsunuz? “Edirne’nin Osmanlıya başkentlik yaptığı II. Murat Döneminde şehre Mısır’dan tatlı işi ile uğraşan bir hacı gelmiş. Hacı, Edirne’deki bademlerden de yararlanarak çeşit çeşit tatlılar hazırlamış. Padişahın bir sefer dönüşünde halk ile birlikte onu karşılamaya giden Mısırlı hacı, hazırladığı tatlılardan birini II. Murat’a sunmuş ve ondan buna bir isim vermesini istemiş.

deva-i misk helvası

Padişah ‘Bunun için de ne var?’ diye sorduğunda hacı, 41 çeşit baharat ve misk koyduğunu söylemiş. Bunun üzerine padişah bu helvaya deva-i misk adını vermiş.”

Türk Mutfağı Tatlıları

Acıbadem kurabiyesi, Ayva tatlısı, Aşure, Badem ezmesi, Badem şekeri, Baklava, Bastık, Bülbülyuvası, Cevizli makaron, Cevizli sucuk, Cezerye, Demir tatlısı, Ekmek kadayıfı, Fırın sütlaç, Güllaç, Helva, Höşmerim, Kabak tatlısı, Kadayıf dolması, Kalburabastı, Kazandibi, Kemalpaşa tatlısı, Kerebiç, Kestane şekeri, Keşkül, Kurabiye, Lokum, Mesir macunu, Muhallebi, Pestil, Peynir helvası, Pişmaniye, Revani, Sütlaç, Sütlü Nuriye, Tulumba tatlısı, Un helvası

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.