Diyafram solunum sistemine ait yapı ve organları içerisinde yer alır mı?

1. Ali, solunum sistemine ait yapı ve organları sırasıyla sayıyor. Burun → Yutak → Gırtlak → Soluk Borusu → Bronş→ Akciğerler→ Bronşçuk → Alveol

Ancak Ali diyaframı nereye yerleştireceğine bir türlü karar veremiyor. Diyafram solunum sistemine ait yapı ve organları içerisinde yer alır mı? Sizce, Ali diyaframı bu sıralamaya dâhil etmeli midir? Neden?

Diyafram bu organlar içerisinde yer almaz, akciğerlere yardım vazifesi görmektedir.

Diyafram, Göğüs boşluğu ile karın boşluğumuzu ayıran, akciğerlerimize destek veren ve çizgili kas yapısında olan kastır. Diyafram, soluk alıp-verme sırasında akciğerlerimize yardımcı olur. Diyafram, soluk alındığında kasılır ve aşağıya doğru inerek göğüs boşluğunun hacmini artırır. Böylece akciğerler genişler. Soluk verildiğinde ise gevşer ve yukarı doğru çıkarak göğüs boşluğunun hacmini daraltır, akciğerlerin daralarak eski hâline dönmesini sağlar.

2. Fatma’nın dedesi şiddetli bir şekilde öksürdüğü için bir sağlık kuruluşuna gitmiştir. Doktorlar dedesinin akciğer filmini çekmiş, yaptıkları tetkiklerden sonra ilaç tedavisine başlamışlardır. Akşam dedesinin akciğer
filmine bakan Fatma, sol akciğerin sağ akciğere göre daha küçük olduğunu görmüştür. Dedesinin sol akciğerinin küçüldüğünü düşünerek çok korkmuştur. Sizce Fatma doğru düşünmüş müdür? Neden?

Fatma doğru düşünmemiştir. Sol akciğeri sağ akciğerden daha küçüktür. Sağ akciğerimizde üç bölme (lop), sol akciğerimizde iki bölme (lop) bulunur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Sorular və cevaplar doğru ama 3. Sorunun da olması lazım eksik burada görülmüyor. Yine de çok güzel tebrik ederim…

    1. 3. sorunun ne olduğunu burada yazarsan belki yardımcı olabiliriz. Yada yukarıda ve aşağıda olan arama çubuğuna sorunu yaz belki başka bir konuda cevaplamış olabiliriz. O arama motorları ile google sadece sitemizden çok iyi sonuçlar ortaya dökmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.