Sigaranın solunum sistemi üzerine etkileri nelerdir?

Sigaranın solunum sistemi üzerine etkileri nelerdir? 

sigara içilen ve içilmeyen akciğer

Yukarıdaki resim, sigaranın, solunum sisteminin en önemli organı olan akciğer üzerindeki etkisi verdiği zarar, net olarak görülmektedir. Sigara içmeyen bir kişinin ciğeri, pembe canlı ve sağlıklı dururken sigara içen kişinin akciğeri, siyah ve hastalıklı gözükmektedir.

Sigara sadece akciğerimize zarar vermemekte, diğer solunum organlarına da ölümcül hasarlar bırakmaktadır. Gırtlak kanseri görülen kişilerin %95’i sigara kullanan kişilerdir. Gırtlak kanseri sebebi sigara diyebilir, sigaranın olmadığı toplumlarda gırtlak kanseri de görülmeyecektir diyebiliriz.

Sigara gırtlak kanseri yanında, akciğer kanseri, boğaz iltihabı, gırtlak iltihabı, bronşların iltihabı, nefes darlığına sebep olmakta, Mesane, böbrek, pankreas kanserlerine oluşumuna sebep olmakta, mide, rahim mesane ve böbrek prostat kanserleri ile ilişkili haldedir.

 

Akciğer kanseri Sigara içme süresi ve bir günde içilen sigara sayısı ile beraber artış göstermekte, sigarayı bırakmakla azalmaktadır. Dünyada artan akciğer kanserinin %90’nından sigara sorumludur.

Sigara içenlerin grip, nezle, soğuk algınlığına yakalanma oranı, sigara içmeyenlere göre % 60 daha fazladır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.