Gün içerisinde kolaylıkla işlerimizi yapmamızı sağlayan yapılar nelerdir?

Oyun parkında yaptığımız hareketleri hatırlayalım. Salıncakta sallanıyoruz, kaydıraktan kayıyoruz, tahterevalliye biniyoruz… Ders aralarında ise bahçede maç yapıyoruz, ip atlıyoruz, saklambaç ya da körebe gibi oyunlarımızı oynuyoruz. Bütün bu hareketlerinizi yaparken zorlanıyor musunuz? Gün içerisinde kolaylıkla işlerimizi yapmamızı sağlayan yapılar nelerdir?

hareket etmemizi sağlayan yapılar

Gün içerisinde yaptığımız yürüme, koşma, yazma ve konuşma gibi hareketlerimiz iskeletimiz ve iskelete bağlı kaslar tarafından gerçekleştirilir. Destek ve hareket sistemimiz; iskelet sistemi ve kas sisteminden oluşur.

İnsanlar da diğer omurgalı canlılar gibi kemiklerden meydana gelen bir omurgaya sahiptir. Bu, bir bel kemiğinizin olduğu anlamına gelir. Omurganız vücudunuzun ana desteğidir. Diğer bazı omurgalı hayvanlar da sizinle aynı iskelet yapısına sahiptir. Bir inekten, kediden, tavşandan ya da zürafadan tümüyle farklı görünseniz de iskeletinizin genel yapısı aynıdır. Bütün omurgalı canlılarda bir kafatası, iki kol, iki bacak, bir göğüs kafesi ve bir de omurga bulunur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.