Dünya’nın Katmanları ve özellikleri Nelerdir?

Dünya’nın Katmanları ve özellikleri Nelerdir?  Dünya’nın bir küreye benzer. Dünya, iç içe geçmiş katmanlardan oluşur. Bu katmanlardan üç tanesini sizde gözlemleyebilirsiniz. İlk tabakada nefes alıp vermemizi sağlayan hava tabakası (atmosfer) bulunur.  Okyanuslar ve denizler, su tabakasını (su küre) oluşturur. Bu iki tabakanın üzerinde yaşadığınız karaların oluşturduğu yer küredir (taş küre). Bu tabakalar dışında göremediğiniz  tabakalar da vardır. Yerkürenin içinde ateş küre (magma)  bulunur. Dünya’nın en iç tabakasında ağır küre (çekirdek)  bulunur.

dünya katmanları

1. Hava Küre (Atmosfer)

Çeşitli gazların karışımından oluşmuştur. Yerküreyi sarar, çevresinden uzaklaşmaz. Su buharı bu katmanda bulunur. Güneş’ten gelen zararlı ışınları engeller. Canlılar için gerekli gazları içerir.

2. Su Küre

Taş küre ile iç içe olan katmandır. Su küreyi; okyanuslar, denizler, iç kesimlerindeki çukurlara suların birikmesiyle oluşan göller, akarsular ve yeraltı suları oluşturur. Canlılar için çok önemli yaşam kaynağıdır. Su kürenin yaklaşık yüzde biri içme suyu olarak kullanılabiliyor. Kullanılan bu suya tatlı su da denilmektedir.

3. Taş Küre (Yer Kabuğu)

Üzerinde canlıların yaşadığı katmandır. Çeşitli yapıdaki kayaçlardan oluşmuştur. Üst kısımları yer yer toprakla örtülmüştür. Yer yer yükselti, düzlük, ve çukurlardan oluşur.

4. Ateş Küre (Magma Tabakası)

Yer kabuğunun hemen altındaki tabakadır. Erimiş maddeler, sıkışmış gaz ve buharlardan oluşmuştur. Ateş kürenin akışkan bir yapısı vardır ve hareketlidir. Ateş küreyi oluşturan akışkan ve sıcak olan bu erimiş maddeye magma denir. Magma zaman zaman yanardağlardan yeryüzüne çıkar. Magmanın yeryüzüne çıkmış hâline lav denir.

5. Ağer Küre (Çekirdek)

Dünya’nın en iç ve en kalın katmanıdır. En sıcak ve en ağır katman burasıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.