Duran bir cismi hareket ettirmek için ne yapmak gerekir?

Duran bir cismi hareket ettirmek için ne yapmak gerekir? Bir cismi hareket ettirmek için o cisme kuvvet uygulamak gerekir, biraz daha detaylandıracak olursak;

duran cismi hareket ettiren

Kuvveti itme ve çekme olarak tanımlayabiliriz. Varlıkları hareket ettirmek için mutlaka bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Bu kuvvetler de temas eden ve temas gerektirmeyen kuvvetler olarak sınıflandırılır. Kuvvet, cisimler üzerine etki eder. Duran cisimleri hareket ettirebilir. Hareket eden cisimleri durdurabilir. Hareketli cisimleri yavaşlatabilir, hızlandırabilir ya da farklı bir yöne döndürebilir. Kuvvet, cisimlerin şeklini değiştirebilir.

Kuvveti dinamometre ile ölçülür. Kuvvet birimi olarak Newton kullanılır.

Dinamometre, maddelerin esneklik özelliklerinden yararlanılarak yapılmıştır. Dinamometrede esnek madde olarak bir yay kullanılmıştır. Üzerine kuvvet uygulanan yay şekil değiştirir. Uygulanan kuvvet kaldırıldığında da eski şekline geri döner. Dinamometrenin ucundan çekildiğinde içindeki yay, üzerine uygulanan kuvvet kadar uzar. Bu uzama miktarı dinamometrenin üzerinden okunabilir. Bu değer Newton birimiyle söylendiğinde
uygulanan kuvvet ölçülmüş olur. Dinamometreye uygulanan kuvvet kaldırıldığında, yay eski hâline gelerek tekrar sıfır değerini gösterir.

Kuvvetin cisme etki edebilmesi için bir noktadan uygulanmış olmalısı gerekir. Bu noktaya uygulama noktası denir. Kuvvetin uygulama noktasına göre bulunduğu hizaya doğrultu denir. Kuvvet, bulunduğu doğrultuda bir yönü göstermelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.