Işık Hangi Yüzeyde Nasıl Yansır?

Işık Hangi Yüzeyde Nasıl Yansır? Çeşitli yüzeylerde meydana gelen yansımalar belirli kurallar doğrultusunda gerçekleşir. Bir ışık kaynağından çıkıp, yansıtıcı yüzeye ulaşan ışına gelen ışın denir.

Işığın yansıması

Yansıtıcı yüzeye çarptıktan sonra yön değiştirerek, geldiği ortama geri dönen ışına ise yansıyan ışın denir. Işık ışınlarının yansıtıcı yüzeye değdiği noktadan, yüzeye dik olacak şekilde bir doğru çizilir. Çizilen bu doğruya yüzeyin normali adı verilir ve “N” harfi ile gösterilir. Yüzeyin normali genellikle kesikli çizgi ile çizilir. Yüzeyin normali, gelme ve yansıma açılarını ölçmede belirleyici olarak kullanılır. Gelen ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya gelme açısı denir. Aynı şekilde yansıyan ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya ise yansıma açısı denir.

ışık nasıl yansır

N:Yüzeyin normali
î: Gelen ışının normal ile yaptığı açı
r : Yansıyan ışının normal ile yaptığı açı

Yansıma olayında gerçekleşen durumlar, Yansıma Kanunları ile ifade edilmektedir. yansıma kanunlarına göre;

1. Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemdedir.
2. Yüzeye normal doğrultusunda gelen ışın, kendi üzerinden geri yansır.
3. Gelme açısı yansıma açısına eşittir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Emirhan, yanlış düşünüyorsun reklamlar olmasa, ulaştığınız hiç bir site olamazdı. Biz bu sayfaları oluştururken, hazırlarken, zaman ve emek veriyoruz. Karşılığında sizden bir şey istemiyoruz. Ama sayfa içindeki reklamlara da sizin çok görmemeniz lazım. Sen bu sayfaya ulaşmış, faydalanmış ve yorum bırakma ihtiyacı bile duymuşsan hepsi o reklamlar sayesinde oluyor, emin ol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.