Eklemler nerelerde bulunur? Eklem çeşitleri nelerdir? Örnekler veriniz.

Eklemler nerelerde bulunur? Sorusu ile  Eklem çeşitleri nelerdir? Örnekler veriniz. Sorusuna aynı metinde cevap vereceğiz. Çünkü bu sorular birbirlerinin içine geçmiş sorulardır.  Her iki sorunun cevabını da bu sayfada bulabileceksiniz.

Eklemler kemiklerini birbirlerine bağlarlar, adeta bir köprü görevi görmektedirler. Eklemler bazen hareketli, bazen hareketsiz bazen de yarı hareketli olarak bulunurlar.

Elimizi kapadığımızda, parmaklarımızı açtığımızda bacağımızı hareket ettirdiğimizde eklemlerimiz çalıştırmış oluruz.

Şimdi eklemlerin bulunduğu yerlere ve eklem çeşitlerini inceleyelim. 

1- Oynar Eklemler

Organizmanın hareket görevi üstlenmiş, hareketini yapan kemiklerde tam hareketli özelliklerde olan eklemlerdir. Oynar eklemler, kol ve bacak kemiklerinde görülür.  Bileğimiz bu eklem türü için iyi bir örnektir. Kemiklerin uçları eklem kısımları bir bağ dokusundan oluşur.

2- Oynamaz Eklemler

İskelet sisteminin hareket etmeyen kısımlarda olan oynayamayan eklemlerdir. Kemikler birbirlerine girinti çıkıntılarla birbirlerinin içine girecek şekilde kenetlenmişlerdir. Oynamaz eklemler de eklem sıvısı ve kapsülü bulunmaz. Oynamaz eklemlerin bulunduğu yerler,  kalça kemiği, kafatası, leğen kemiği gibi yassı kemikleri birbirlerine bağlarlar.

3- Yarı Oynar Eklemler

Yarı oynar eklemlerin bulunduğu yerler, göğüs kafesinde ve omurlar arasındadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok güzel bir yazı olmuş babam da eklem ağrılarından dolayı zor günler geçiriyor.Bitkisel tedavi ilk düşüncemiz emeğinize sağlık babam ile birlikte okuduk gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.